Sve je razvidno iz priopćenja koje sam poslao. Nemam više ništa dodati. Sa zahvalnošću i poštovanjem, Milan Kujundžić.
Tako nam je odgovorio HDZ-ov ministar zdravstva kad smo ga zamolili za dodatna pojašnjenja o njegovoj imovini. Iako tvrdi da je sve objasnio u priopćenju, to i nije točno.
Kujundžić je u najblažu ruku zaboravio napisati niz stavki u svoju imovinsku karticu. Ali ni to nije sve. Nije nam objasnio ni kako je njegova supruga dobila kredit od samo dva posto kamate, ali i zašto je debelo podcijenio i luksuznu nekretninu u kojoj živi sa suprugom.
Ministar je upao u ozbiljne probleme objašnjavajući podrijetlo svoje imovine jer to jednostavno nije evidentirao u imovinskoj kartici, što je po zakonu morao. Ali to je tek dio problema. S njim je razgovor najavio na tu temu i premijer Andrej Plenković, a kako je Kujundžić već jedva izbjegao smjenu, pitanje je hoće li ovaj slučaj preliti čašu Plenkovićeva strpljenja i hoće li mu se ovaj put fotelja ozbiljno zaljuljati.
Povlašteni kredit
Sve je počelo u ponedjeljak, kad je portal Telegram prvi objavio priču da je Tatjana Kujundžić, ministrova supruga, kupila krajem prošle godine kuću u zagrebačkoj četvrti Ravnice. Ukupno 288 četvornih metara s okućnicom platila je 1,46 milijuna kuna.
Tatjana Kujundžić je inače poduzetna u građevinarstvu, prije je vodila građevinsku tvrtku, s kojom je i sagradila zgradu u kojoj sad žive.
- Kamate jesu pale za stambene kredite, ali ovo je ispod svih uvjeta koje banke nude. Može se naći kredit s tri posto kamate, ali nitko nema u ponudi s dva posto. U bankama postoje pozicionirani ljudi koji mogu spustiti kamate za posebne klijente, pa je to očito netko učinio za tog korisnika - rekao nam je jedan poznati financijski savjetnik iznimno upoznat s bankarskim uvjetima kreditiranja.
Ulaganje za starost
Banke inače ne komentiraju odnos s klijentima. Ali supruga Tatjana je zaposlenica Poliklinike Croatia zdravstveno osiguranja. PBZ i Croatia osiguranje imaju zajedno obvezni mirovinski fond. Tatjana će plaćati 10.000 kuna mjesečno ratu kredita tijekom šest godina.
Ali i Kujundžić nije prijavio otkud ostatak novca, a izvori koje je naveo u priopćenju ne odgovaraju stanju u imovinskoj kartici.
- Mi smo podigli kredit od 100.000 eura u PBZ-u, 55.000 eura platili smo iz ušteđevine koja je na računu u PBZ-u, a 40.000 eura smo privatno posudili od prijatelja. Cijeli život sam radio, stvarao i bio u kreditima. Zaključili smo da bi za mirnu i sigurnu starost bilo dobro investirati u kupnju nekretnine - poručio je Kujundžić u priopćenju.
Možda je to sve i istina, ali ministar to nije naveo u imovinskoj kartici, što mu je zakonska obveza.
Tamo i dalje stoji iznos štednje koji je upisao prije četiri godine, koji je znatno manji i koji nije potrošen. Također, nije naveo ni pozajmicu od 40.000 eura (oko 300.000 kuna) iako mu je i to bila zakonska obveza. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa će zbog toga provjeriti, u okviru svojih ovlasti, je li Kujundžić sve uredno prijavio.
Afera sa stanovima
Riječ je troetažnom, peterosobnom stanu površine 132 kvadrata s dvojnom garažom, vrtom od 178 kvadrata te dvije terase u prizemlju i potkrovlju. U biti je to pola manje stambene zgrade. PBZ je za spomenuti kredit njegovoj supruzi tu nekretninu procijenio na 2,1 milijun kuna. Kujundžić je odgovorio Telegramu da je vrijednost kuće unesena prije tri i pol godine.
- Iznos od 900 tisuća kuna unesen je u imovinsku karticu sukladno konzultiranju vještaka prije tri i pol godine, dok je procjena PBZ-a učinjena nedavno, a riječ je o istom objektu bez promjena - poručio je ministar.
Ali kako je bilo više procjena, Telegram je izvukao i onu iz 2010. godine, kad je PBZ procijenio objekt na 2,3 milijuna kuna. OTP banka je pak 2016. godine procijenila istu nekretninu na 1,68 milijuna kuna. Dakle, ministar je i tu definitivno profulao vrijednost i htio se u imovinskoj kartici prikazati skromniji nego što jest.
A tu je još jedna “pogreška”. Ministar je naveo u imovinskoj kartici da je nekretnina u vlasništvu supruge, a u zemljišnim knjigama je upisan i on kao suvlasnik. Dvije zgrade, u kojoj je i taj Kujundžićev stan, bile su predmet rasprave u javnosti i u vrijeme kad su se gradile, a Kujundžić je bio ravnatelj Kliničke bolnice Dubrava.
Kujundžić je takve optužbe odbacio i sve je završilo na tome. Dalija Orešković, bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, kaže “kamo sreće da se radi samo o krivo ispunjenim obrascima”.
- Povjerenstvo nema ovlasti za ispitivanje imovine, i to zaslugom SDP-a. U ovoj državi ne postoji sustav koji bi mogao prevenirati korupciju i koji bi imao učinkoviti sustav kontrole. Dužnosnici rade u javnom sektoru i imaju imovinu koju ne mogu opravdati. To je sustavni problem koji ne žele promijeniti ni SDP ni HDZ - zaključila je.
Kujundžić se oglasio priopćenjem
Ministar zdravstva Milan Kujundžić poslao je priopćenje medijima u kojem se oglasio oko procijenjene vrijednosti njegove kuće u Markuševcu i onoga što je upisao u imovinskoj kartici.
Priopćenje ministra zdravstva prenosimo u cijelosti.
"S obzirom na razne upite i spekulacije o vrijednosti kuće u Markuševcu u kojoj živim sa suprugom, dajem sljedeće priopćenje:
Kuću u Markuševcu veličine 120 m2 moja supruga i ja kupili smo 2010.godine kreditom od 100.000 eura podignutim u PBZ uz kamatnu stopu 6,40 posto.
To je vrijeme kada su tržište nekretnina i cijene na najnižoj razini.
U ožujku 2016.godine (7 mjeseci prije nego sam izabran za ministra) reprogramirali smo kredit u PBZ-u kreditom od 65 tisuća eura kojeg je moja supruga podigla u OTP banci uz kamatu od 2,99 posto).
Tržište nekretnina se 2016. godine (kada sam postao ministar i radio prijavu Povjerenstvu) počelo pomalo oporavljati te su mi stručnjaci rekli da je procijenjena vrijednost kuće u tom trenutku oko 120 000 eura.
Zadnje 3 godine cijene nekretnina vrtoglavo rastu te bi po procjeni stručnjaka ta ista kuća vrijedila oko 250 000 eura, iako bi, po mišljenju stručnjaka, a obzirom na lokaciju kuće teško bilo naći kupca za taj iznos", piše u pripoćenju ministra Kujundžića.