Kako bi doznali jesu li očevi svoje djece, muškarci su ranije morali putovati do laboratorija u Osijek, Zagreb ili Split, a analizu su plaćali 6000 kuna. Sada to mogu učiniti kod kuće za 2200 kuna, a uzorke poslati poštom u Genos, prvi privatni laboratorij za analizu DNA u Europi u Planinskoj ulici u Zagrebu. Otvorio ga je Gordan Lauc, sudski vještak za analizu DNA te sveučilišni profesor biokemije i molekularne biologije. Sa 26 godina postao je docent, a sa 29 osnovao laboratorij za analizu DNA u Osijeku.
- Dosad su dokazivanje očinstva najviše tražile žene zbog alimentacije. No sve je više očeva koji sumnjaju da nisu biološki roditelji djece - kaže Lauc i dodaje kako se na godinu radi 300-tinjak vještačenja očinstva. Vjeruje da će sada, kada se testiranje može napraviti kod kuće, taj broj biti puno veći.
- Usporedba DNA djeteta s onim samo jednog roditelja ne može biti dokaz na sudu. Potrebno je imati uzorke oba roditelja, koje tada mora uzeti sudski vještak jer oni poslani poštom mogu biti lažni - objasnio je Gordan Lauc.
Vještačenje očinstva nije jedino čime će se baviti. Žele raditi i analizu DNA kriminalaca te životinja radi utvrđivanja porijekla mesa.
- MUP-ov laboratorij već je sad preopterećen, a za izradu baze podataka treba prikupiti oko 100.000 analiza. Mi im u tome možemo pomoći - zaključio je Lauc.
ZA ANALIZU TREBA BRIS SLUZNICE
Kolektorom se uzima bris bukalne sluznice, koja je s unutrašnje strane obraza. U laboratoriju iz brisa izdvajaju epitelne stanice, iz kojih se izolira DNA, od čega je pola naslijeđeno od oca, pola od majke. Znanstvenike zanima samo 15 tzv. molekularnih biljega, prema kojima se najviše razlikujemo. Ako se biljezi ne podudaraju na više od dva mjesta, sigurni su da su isključili očinstvo.