Ni kiša ni umor nisu iscrpili energiju američkih Kubanaca koji su u četvrti Mala Havana u Miamiju proveli drugu noć slaveći smrt Fidela Castra.
Pjesma i ples su se nastavili do rano u nedjelju, dugo nakon što su Kubanci izašli na ulice u petak navečer kako bi proslavili vijest o smrti 90-godišnjeg Castra.
U SAD-u živi gotovo dva milijuna Kubanaca, od kojih je 70 posto na Floridi. Većina njih živi u Miamiju.
"Nisam umorna od slavlja jer ne mogu vjerovati, nisam mislila da će ovaj trenutak doći", rekla je žena imena Delsy koja je slavila ispred Cafe Versaillesa, mjesta gdje se Kubanci u egzilu desetljećima nalaze kako bi planirali zbacivanje Castrovog režima.
U kakofoniji automobilskih truba, bubnjeva, glasne glazbe i pjevanja moglo se čuti: "Fidele, tiranine, uzmi i svog brata sa sobom". Naime, Fidel Castro je otišao, ali za njim ostaje njegov 85-godišnji brat Raul koji će i dalje biti čelnik Kube.
Nekoliko ulica istočnije, popularan i prepun salsa noćni klub Ball & Chain u ponudu je stavio novo piće imena "Adios Fidel" (Doviđenja Fidel). Ulica u kojoj se klub nalazi, prepuna kubanskih restorana i kafića, bila je prepuna šetača i mušterija, "puno više nego inače", otkrila je jedna konobarica.
Na obližnjem uglu sjedila je skupina kubanskih umirovljenika koja je uživala u toploj noći i raspravljala o budućnosti svog otoka.
"Mi Kubanci se sad nadamo da će komunizam bez Fidela propasti, a ako Bog da, vratit ćemo se u svoju slobodnu domovinu", istaknuo je 65-godišnji Vicente Abrez.
Leticia Gallo, 44-godišnja terapeutkinja koja je u Miami iz Kube stigla prije 7 godina sa svojim sinom, ne vjeruje da će Castrova smrt u početku mnogo toga promijeniti. Usprkos tome, "to je svjetlo na kraju tunela", smatra Gallo.
Velik broj ljudi okupio se u subotu na misi u Crkvi Milosrdne Gospe od Cobre, zaštitnice Kube, koju je vodio nadbiskup Miamija Thomas Wenski.
"Fidel Castro je preminuo. Sad ga očekuje sud Boga koji je milosrdan, ali i pravedan", rekao je Wenski, te pozvao na molitvu za "mir Kubi i njezinom narodu".
Događaju su prisustvovali i političari poput gradonačelnika Miamija kubanskog podrijetla Tomasa Regalada, koji je poručio da se "ne smije kritizirati" ljude koji slave nečiju smrt.
"Shvatite što to znači za njih", dodao je.
Floridski guverner Rick Scott pridružio se Kubancima diljem zemlje "koji su puni nade za budućnost Kube".
"Nakon desetljeća ugnjetavanja, kubanski narod zaslužuje slobodu, mir i demokraciju", rekao je on.
Senator Floride Marco Rubio, političar kubanskog podrijetla koji se ove godine okušao kao jedan od republikanskih kandidata za predsjedničke izbore, Castra je nazvao "zlim, ubojitim diktatorom koji je svom narodu donio bijedu i patnju", te je Kubu pretvorio u "osiromašeni otok-zatvor".
Zastupnica u kongresu Ileana Ros-Lehtinen, još jedna republikanka kubanskog podrijetla, također je pozdravila Castrovu smrt.
"Tiranin je mrtav i sad može doći do novog početka u posljednjoj utvrdi komunizma na zapadnoj polutci", napisala je Ros-Lehtinen na svojoj internetskoj stranici.
Slavlju su se pridružile i kubanske slavne osobe, poput glazbenika, producenta i poduzetnika Emilia Estefana, supruga Glorije Estefan, koji je izjavio kako je Kubi "stiglo jutro s novim suncem punim nade".