Ministar obrane Damir Krstičević rekao je u četvrtak kako očekuju da bi u jutarnjim satima na Pleso trebao stići transportni zrakoplov s tijelom poginulog hrvatskog vojnika Josipa Briškog.
- Očekujem za koji sat i potvrdu da danas, večeras, tijelo našeg pripadnika krene prema Zagrebu. Tu ćemo prirediti doček, sa svim vojnim počastima, kao što i priliči poginulom pripadniku Hrvatske vojske. Nakon toga u Ministarstvu obrane ćemo napraviti komemoraciju, a u kontaktu smo s obitelji, ako sve bude tako da bi sahrana bila u subotu u 10 sati - rekao je Krstičević u Čakovcu.
Kaže i da će sve troškove pogreba pokriti MORH, prenosi N1.
- U Ministarstvu obrane otvorili smo knjigu žalosti. U stalnom smo kontaktu s obitelji. Mlad život ne možemo vratiti, ali ono što možemo i činimo da smo s obitelji, naša zadaća je dati pomoć i biti podrška obitelji ne samo sada, nego zauvijek - rekao je.
Osvrnuo se i na stanje ranjenih vojnika te je rekao da su stabilno i da im je osigurana dobra skrb u američkim bolnicama. Očekuje da će oni kroz sedam do deset dana biti u Zagrebu.
Razgovarao je sa zapovjednikom kontingenta u Afganistanu koji mu je rekao da su vojnici spremni i dalje izvršiti svoju zadaću.
A tko će donijeti posmrtne ostatke Josipa Briškog?
Naime, Hrvatska više nema transportnu eskadrilu. Transportni zrakoplovi Antonov AN-32B prizemljeni su zbog velikih troškova održavanja, iako je njihov remont 2011. navodno stajao 15 milijuna kuna. Oni su bili korišteni za niz zadaća, od trenažnih letova, prijevoza vojnih dužnosnika, sudjelovanja na aeromitinzima i konačno, zbog prijevoza teških ranjenika ili organa za transplantaciju.
U slučaju tragično preminulog Marija Pavišića, koji je 2017. umro u Litvi, njegovo tijelo je bilo prevezeno vojnim avionom Oružanih snaga Republike Litve.
Tijelo Josipa Briškog najvjerojatnije će dovesti saveznici.
Vojni analitičar Igor Tabak kaže kako nije siguran tko će obaviti tu zadaću.
- Sve svoje transporte u Afganistanu radimo sa saveznicima, odnosno s NATO-om ili Amerikancima. Oni imaju uhodane procedure, a većina takvih transporta ide preko Njemačke. Vjerojatno će i ovog puta ići tako - rekao nam je Tabak.
Razgovarali smo i s Antom Kotromanovićem, bivšim ministrim obrane.
- To će vjerojatno obaviti netko od saveznika, vjerojatno Nijemci ili Amerikanci. Ne bi trebalo biti nikavih trauma - rekao nam je.
Upitali smo ga je li uobičajeno aa avioni iz drugih država obavljaju uslugu transporta.
- Sve ovisi o sredstvima koje imamo na raspologanjau. Mi smo imali 2 Antonova, ali Oružane snage su donijele odluku da su neisplativi. Transportna eskadrila je isplativa samo ako lete tisuću i više kilometara. Antonovi nisu toliko letjeli - kaže Kotromanović.
- Velike zemlje imaju transportnu eskadrilu koju, između ostalog, koriste za logistiku i obuku. Hrvatska nije jedina država bez takve eskadrile, puno manjih zemalja je nema. Koštaju previše novca. Zato postoji NATO i zato se oslanjamo na saveznike jer imaju sposobnosti i sredstva za dijeljenje. To je potpuno uobičajen proces - pojašnjava Kotromanović.