Iako su pojedini mediji najavljivali uhićenje ministra obrane RH Damira Krstičevića, umjesto toga bosanskohercegovačka policija jutros ga je u Međugorju čuvala. Na sastanak s kolegicom iz BiH ministricom obrane Marinom Pendeš Krstičević je došao dvadesetak minuta ranije od najavljenog i novinarima kratko rekao kako je granicu prešao ''potpuno normalno, kao što sam i očekivao''.
Na početku sastanka komentirali su njegovo nedolaženje u Sarajevo na sastanak ministara obrane jugoistočne Europe, te su se složili kako je potpuno opravdano izostao jer je imao sastanke o proračunu za svoje ministarstvo s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednicom Kolindom Grabar - Kitarović.
- Sigurnost je danas jako važna - zaključili su oboje i sa sastankom nastavili iza zutvorenih vrata.
Nakon radnog sastanka u ručka s ministricom obrane BiH Marinom Pendeš, Damir Krstičević posjetio je međugorsku crkvu i župni ured. Susreo se s međugorskim župnikom fra Marinkom Šakotom i franjevcima, a potom je svoje dojmove podijelio s novinarima.
- Ja se uvijek, a ovdje posebno, osjećam slobodno, smireno, staloženo i ponizno, Zahvaljujem fra Marinku na lijepoj dobrodošlici. Drago mi je da sam imao priliku doći sa suradnicima, pomoliti se dragom Bogu i zahvaliti na miru i slobodi koju svi skupa uživamo. Ovo je za mene poseban tjedan, jer obilježavamo stradanja u Škabrnji i Vukovaru, želim zahvaliti svim prijateljima, suborcima, obiteljima poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja na miru i slobodu. Moramo čuvati te događaje i gledati u budućnost, kazao je hrvatski ministar obrane Damir Krstičević, a novinare je zanimalo zašto je susret bio u Međugorju, a ne u Sarajevu, na što je Pendeš odgovorila da ga je ona pozvala, te da je i Međugorje u BiH, nije samo Sarajevo BiH.
- Nisam ja domaćin sastanka, došao sam na poziv. Ja ću biti domaćin ministrima iz regije za dva tjedna, a doći ću i u Sarajevo, zašto ne? Što se tiče straha i prelaska granice, kao što sam i očekivao bilo je normalno. Ja sam ministar obrane Hrvatske, države koja je članica NATO-a i EU i kao takav sam došao ovdje bez straha, a tu sam da gledamo budućnost i unaprijedimo obrambenu suradnju, pojasnio je Krstičević, a prokomentirali su uhićenja u Orašju, te napise o novim optužnicama.
- Svaki zločin mora biti kažnjen, ali se ponekad selektivno pristupa optužnicama, kazala je Marina Pendeš, a to je ponovio i Krstičević dodajući kako ''pravosudna tijela moraju biti neovisna i oslobođena svih političkih pritisaka bez diskriminacije da se jednima sudi na jedan način, drugima na drugi način''.
- Moj prvi vanjski posjet je bio NATO-u, a drugi posjet je BiH kako je bilo i najavljeno. Razgovarali smo o tome kako unaprijediti našu suradnju. Ima dosta časnika iz BiH koji se školuju na Hrvatskom vojnom učilištu, pripadnici Oružanih snaga BiH i Hrvatske su u zajedničkom kontigentu u Afganistanu, nadamo se unaprijeđenju te suradnje. Imamo puno sigurnosnih izazova od terorizma i ekstremizma do elementarnih nepogoda i moramo odgovoriti tim izazovima, a za to je vrlo bitno međusobno djelovanje. Svi smo okrenuti budućnosti s ciljem da sighurnost bude dobra, ato je i preduvjet i za bolji život i za gospodarstva.
Sastanku je nazočio i hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović, a novinari su pitali ministricu bi li naredila intervenciju vojne policije da je došla SIPA, na što je ona odgovorila da SIPA ne može doći.
Ministar pravosuđa Ante Šprlje izjavio je u petak da je ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske od 1996. do 2000. podnijelo kaznene prijave protiv 16 hrvatskih generala, no nije precizirao je li među njima i Krstičević.
Beogradske "Večernje novosti" ranije su objavile da su u toj skupini visokih hrvatskih časnika Ante Gotovina i Krstičević, bivši zapovjednik 4. brigade Hrvatske vojske koja je vodila oslobodilačke operacije u zapadnoj Bosni.