Vlada je usvojila rebalans proračuna i najnoviji prijedlog “kriznog oporezivanja” te druge mjere.
- Svi građani s primanjima od 3000 do 6000 kn plaćat će dva posto, dok će oni s plaćama i mirovinama iznad 6000 kuna plaćati porez od 4 posto - kazala je premijerka Kosor. Izvijestila je da će 869.000 umirovljenika i 593.000 radnika biti oslobođeno plaćanja tog poreza jer su im primanja manja od 3000 kuna. PDV se povećava na 23 posto. Definitivno se odustaje od gradnje Pelješkog mosta do 2015., a s te stavke 'skresano’ je 100 milijuna kuna koje će se uložiti u izgradnju županijskih cesta. Vlada će 300.000 starih udžbenika poslati u najosjetljivije županije: Vukovarsku, Šibensko-kninsku, Ličko-senjsku i Zadarsku. Rebalansom ni lipa se nije uzela od gotovo 4 mlrd. kuna namjenjenih za dječiji doplatak i rodiljne naknade. Ministar financija Šuker rekao je da će “efekt poreznih prihoda biti 1,386 milijardi kuna”. Ministarstva su uspjela uštediti 510 milijuna kuna, a polovica tog novca ide na potporu poljoprivredi. Deficit će sa svim uštedama iznositi 9,3 milijarde kn.
- Hrvatska nije u financijskom kolapsu. Imamo poteškoća kao i svi drugi i zato idemo u rebalans da najesen ne dođemo do kolapsa - rekao je Šuker. Novi rebalans donosi rezanje naknada za nezaposlene koje će ubuduće iznositi 70 posto minimalne plaće. To znači da će netko tko je do sada primao 3500 kn ubuduće dobiti 2000 kn. Usvojene su i potpore za očuvanje radnih mjesta u tvrtkama koje dokažu da su zbog krize smanjile proizvodnju. Radni tjedan skraćuje se 40 na 32 radna sata. Radnici trebaju pristati na 20 posto manju neto plaću, a država će u tom iznosu pokriti trošak doprinosa za mirovinsko i zdravstveno za sve zaposlene. Reže se i topli obrok za 1500 ljudi zaposlenih u administraciji u vojsci. Na njihovom jelu uštedit će se između 14 i 15 mil. kn godišnje. Rastu trošarina na mobilne usluge i posebni porezi na automobile, jahte i zrakoplove. Ograničavaju se i plaće u lokalnoj samoupravi. Sa proračunskih stavki namijenjenih za crkvu skresano je 50 milijuna kuna.
HSU SLUŽBENO NAPUSTIO KOALICIJU
Silvano Hrelja (HSU) nakon novog rebalansa proračuna objavio da izlazi iz vladajuće koalicije. Umirovljenici traže i ostavku ministra Šukera jer je kažu obmanjivao građane. Naime, krizni porez obračunava na ukupni neto iznos primanja, a ne kako im je ministar prvotno rekao, samo na iznos iznad 3000 kn. Hrelja kaže da ga premijerka nije odgovarala, već mu je samo rekla da će prava umirovljenika teže zaštiti iz oporbe.
UŠTEDA PO MINISTARSTVIMA
Ministarstvo zdravstva - 219 milijuna kuna
Ministarsvo financija - 94 milijuna kuna
Ministarstvo mora, prometa i razvitka - 74 milijuna kuna
Ministarstvo obrane - 43 milijuna kuna
Ministarstvio unutarnjih poslova - 34 milijuna kuna
Minisrastvo kulture - 6 milijuna kuna
Ministarstvo vanjskih poslova - 5 milijuna kuna
Ministarstvo poljoprivrede - na dobitku; Petar Čobanović je za poticaje u poljoprivredi dobio 250 milijuna kuna. Gradu Vukovaru je pak vraćeno 10 milijuna kuna.
NIJE PRALA SUĐE, PA NE ZNA ŠTO S REBALANSOM
Zadnje promjene u proračunu premijerka je smislila dok je prala suđe. Ovaj joj se tjedan koalicija tresla, nezadovoljni žele prosvjede... Nije stigla oprati suđe, pa se do jučer nije odlučila koliko bi nas odrala.