Prema pisanju stručnog časopisa The BMJ Brook Jackson je u jesen 2020. godine radila dva tjedna za američku tvrtku Ventavia. Ventavia je za Pfizer radila jedan mali dio istraživanja o cjepivu protiv koronavirusa. Jackson tvrdi kako je spomenuta tvrtka krivotvorila podatke odnosno da je tijekom istraživanja generirala netočne datume cijepljenja, da je krivo etiketirala uzorke te da je sporo pratila izvješća o nuspojavama. Navodi i kako cjepiva nisu čuvali odnosno pohranjivali na ispravan način.
Njemački Bild koji je prenio spomenuti članak je kontaktirao Biontech. Njihova glasnogovornica im je rekla kako ove tvrdnje ne može potvrditi niti negirati jer cijeli slučaj istražuju. Pfizer slučaj nije htio komentirati. Tvrtka Ventavia je na upit Bilda odgovorila kako je Brook Jackson za njih radila dva tjedna u rujnu prošle godine. Rekli su i da je istraga u tijeku.
Ventavia, tvrtka iz Teksasa je radila istraživanje na 1000 sudionika od njih ukupno 44.000, dakle na 2,3 posto svih sudionika. Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) je Bildu rekla kako ne mogu slučaj komentirati, ali su naglasili da imaju puno povjerenje u podatke koje su im dali Biontech i Pfizer te na temelju kojih je izdana dozvola za upotrebu cjepiva. Europska agencija za lijekove (EMA) je rekla kako surađuju s FDA-om i ostalim partnerima kako bi istražili sve navode.
- Iako su ove optužbe 'teške' one ne dovode u pitanje sigurnost, kvalitetu i djelotvornost cjepiva - rekli su u EMA-i. Niti stručnjak Peter Kremsner sa sveučilišta u Tübingenu ne smatra da su ovi navodi dovoljni da bi se sumnjalo u kvalitetu kliničkih studija Biontecha i Pfizera.
- To što je zviždačica otkrila nije lijepo, ali nije dovoljno da bi se podatke o cjepivu dovelo u pitanje. To je premalo podataka, a podatke o cjepivu su potvrdile brojne studije - kaže Kremsner.
Ako je i došlo do grešaka, Kremsner smatra da je to zbog vremenskog pritiska.
- Postoji opasnost da tvrtka u takvim slučajevima nije ispoštovala sve standarde kvalitete koje je od nje tražio veliki klinički sponzor - kaže Kremsner. Oliver Cornely, voditelj centra za kliničke studije u Kölnu kaže kako se svakog dana vidi da je cjepivo učinkovito, ali naglašava da bi bilo dobro napraviti inspekciju u centrima koji provode ispitivanja za velike tvrtke.