Vikend akcija od petka do nedjelje: 30 posto popusta na sve proizvode za školu, reklama je za Superkonzum. Sitnijim slovima piše da se to ne odnosi na bilježnice koje su već na akciji i na asortiman tvrtke Logic.
No šiljila, gumice, olovke, markeri i geometrijski pribor 40 posto su jeftiniji na Konzumu klik, internetskoj prodavaonici trgovačkog lanca. Samo u subotu, 2. rujna, 25 posto jeftiniji je školski pribor u Intersparu.
Popust na pernice, bilježnice, školske torbe i ruksake te sitne školske potrepštine odobrava se, pojašnjavaju, na blagajni. To vjerojatno znači da se plaća za četvrtinu manje nego što je navedeno pokraj proizvoda na polici.
Ovih dana najgore prolaze roditelji prvoškolaca jer moraju kupiti sve, za razliku od onih čija su djeca “iskusni” školarci pa je dio pribora i opreme ostao od prijašnjih godina.
A “full oprema” prvoškolca, ne računajući udžbenike, prema našem istraživanju ponude u desetak zagrebačkih prodavaonica, može stajati između 160 i 1000 kuna.
Najveća je razlika u cijenama školskih torbi. Ima ih za 49,99 kuna u prodavaonicama Tommyja, a u Tisku je najskuplja 649 kuna. Kao torba poslužit će i ruksak, čija osnovna namjena nije nošenje udžbenika, bilježnica i školskog pribora. U Hervisu ruksaci poznatih proizvođača, poput Adidasa i Nikea, do ponedjeljka, 4. rujna, na dodatnom su popustu od 20 posto pa stoje 119,99, tj. 159,99 kuna. Ima u drugim prodavaonicama ruksaka i za samo 25 kuna, no pri odabiru torbe koju će dijete nositi mjesecima, ako ne i godinama, cijena doista ne smije biti najvažnija. O školskoj torbi ovisi i djetetovo zdravlje. Stručnjaci savjetuju da se kupi torba sa širim naramenicama zato što će djetetu tako biti lakše nošenje torbe. Tanke naramenice mogu se, zbog težine torbe, bolno utisnuti u ramena. No naramenice ne smiju biti ni preširoke.
U tom slučaju mogu pritiskati pazušne jame i sprečavati protok krvi kroz velike žile u ramenima i nadlakticama.
Što se tiče visine torbe, najbolje je da njezin donji dio sjeda na djetetovu stražnjicu. Ako je kraća, dijete će se naginjati prema naprijed noseći je, a ako je duža, prema natrag. Osim što uzrokuje krivo držanje, zbog takvog naginjanja dijete lakše može pasti i ozlijediti se.
Prazna pernica može se kupiti već za 5,99 kuna u Kauflandu, a najskuplje su u Nami - 49,90 kuna. Pernice s olovkama, gumicama i ostalim potrepštinama, ovisno o veličini, stoje između 44 kune u Lidlu i 139 kuna u Narodnim novinama. Velike su razlike i u cijenama šiljila. U Tommyju su između 3,99 i 4,79, a u Kauflandu između 3,99 i 4,99 kuna. Skuplja su u Narodnim novinama (između 5,20 i 13,60 kuna), a u Tisku ih ima i za 27 kuna. Nije, naravno, riječ o istim šiljilima.
Cijene bilježnica prilično se razlikuju i ovisno o tome ide li školarac u niže ili više razrede osnovne škole. Za prva četiri razreda najjeftinije su u Lidlu, između 0,89 i 2,39 kuna, a najskuplje u Narodnim novinama (2,99 do 9,20 kuna). Tamo su i za starije osnovnoškolce cijene visoke, između 3,60 i 22,90 kuna, a najjeftinije smo pronašli u Tommyju, gdje ih ima za 1,49 i za 9,99 kuna. Cijena ovisi o kvaliteti papira, ponekad i o dizajnu, a najskuplje su, naravno, bilježnice s tvrdim koricama.