Renata Čulinović Čaić, predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata za Dnevnik Nove TV komentirala je današnji sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem i ministrom zdravstva Vilijem Berošem.
- Mislim da će do kraja tjedna sve biti jasno. Do tada će odluka sigurno biti donesena - kazala je na upit kad će se znati što dalje.
- Danas je sastanak bio konkretan. Jasni stavovi su izneseni i s naše i s premijerove strane. Dobili smo dojam da se ide s konkretnim djelima, da više nisu u pitanju samo riječi. Očekujemo da će se to i izvršiti, pa će i naši potezi biti sukladni s time - dodala je.
Razgovor je trajao preko tri sata.
- Dobro je što je premijer ostavio dovoljno vremena da on i njegovi suradnici saslušaju sve liječničke udruge koje su bile na tom sastanku, da se upozna s konkretnim problemima i da nađemo zajedničko rješenje - rekla je Čulinović Čaić.
Uredba o koeficijentima trebala bi na snagu stupiti 28. travnja.
- Ne vidim razlog zašto bi se ponovo probio taj rok. Zato smo i tražili sastanak s premijerom očekujući da će se sve to ubrzati. Mislim da je to dovoljno vremena - smatra predsjednica Sindikata.
Cilj je sačuvati hrvatsko zdravstvo
- Pregovori nikad nisu jednostavni. U njima moramo imati zajedničke ciljeve. Naš zajednički cilj – vjerujem da je i politika to prepoznala – je sačuvati hrvatsko zdravstvo, osigurati dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu hrvatskim građanima - dodala je.
Komentirala je i tzv. robovlasničke ugovore.
- Na sastanku su se predložila konkretna rješenja. U tom smjeru će se ići kroz različite oblike poboljšanja postojećih uvjeta i bolje uvjete u novim ugovorima za specijalizacije. Opet sve vodi tome da zadržimo liječnike u Hrvatskoj - rekla je na kraju razgovora uživo.
Predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić za HTV je također komentirao današnji sastanak.
- Ovo je korak naprijed u odnosima Vlade i krovnih liječničkih organizacija, ali i u prepoznavanju teme zdravstva kao teme koja je važna za svakog građanina jer smo svi mi danas ili sutra upravo pacijenti, korisnici našeg zdravstvenog sustava - rekao je predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.
'Premijer se želio upoznati s brojnim izazovima i problemima koje imamo u stavu zdravstva'
- Sastanak je potrajao dosta dugo, premijer se želio osobno upoznati s brojnim izazovima i problemima koje imamo u stavu zdravstva i konkretno sa zahtjevima krovnih liječničkih organizacija - dodao je Luetić.
Komentirajući izjavu premijera Andreja Plenkovića kako očekuje da neće biti štrajka, a isto očekuje i ministar Beroš, Luetić je rekao kako je štrajk u domeni hrvatskog liječničkog sindikata.
- Mi danas imamo informaciju kako je Skupština sindikata dala zeleno svjetlo za štrajk i da je prebacila ovlasti za pokretanje štrajka, način i modalitete štrajka na sam glavni odbor sindikata. Pitanje o štrajku je pitanje za glavni odbor, koji će se o tome sastati u vrlo brzom roku - govori.
- To samo liječnici odrade u zdravstvenom sustavu. To je brojka koja se iz godine u godinu ne smanjuje. To je prekovremena satnica koja je izvan zakonski dozvoljenog maksimuma. Moramo imati posebni zakonski propis koji će regulirati ovakav rad liječnika. Podsjetit ću, bez takvog prekovremenog rada mi ne možemo imati ovakav zdravstveni sustav kakav imamo. Naime nedostaje nam najmanje 2000 liječnika da bismo imali sustav koji ne bi imao toliki broj prekovremenih sati. Na neki način će se legalizirati ovakva mogućnost prekovremenog rada, ali istovremeno definirati druga radna prava liječnika kao što su: pitanja dežurstva , prekovremenog rada, pripravnost, pa i osnovice rada liječnika - rekao je.
'Jedino liječnici imaju ovoliku veliku prekovremenu satnicu'
Na pitanje ima li tu prostora za dodatni rast prihoda Luetić je rekao da će se o tim temama razgovarati u samom definiranju zakona.
O činjenici kako Samostalni sindikat zdravstva i Sindikat medicinskih sestara smatraju da nije u redu da se radi zakon o radnopravnom statusu isključivo tome liječnika te se tome protive Luetić je rekao kako se o zakonu o radnopravnom statusu liječnika s Vladom Andreja Plenkovića razgovara već skoro četiri godine.
- Još od 2019. godine se vode razgovori na tu temu i zakon o radnopravnom statusu je već u normativnom planu već tri godine - 2021., 2022. i 2023. Ono što treba ponoviti je da jedino liječnici imaju ovoliku veliku prekovremenu satnicu, koja je već bila uzrokom sudskih tužbi i presuda koje su bile kasnije donesene. Imali smo i situaciju da se liječnici kažnjavaju na sudu zbog prekovremenog rada temeljem kojeg opstaje zdravstveni sustav - naglasio je Luetić.
- Jedan je liberalizacija u budućnosti, dakle micanje ikakvih financijskih obveza koje nisu ono što je neprijeporno, a to je ulaganje u edukaciju specijalizanta. Bilo to bruto plaće ili nekakvi paušalni iznosi bazirani na osnovicama plaće je nešto što ne poznaje Europska unija i to je zapravo kazna kao model privlačenja u neku sredinu. Mi smo rekli da se može ići jedino stimulacijama, a što se tiče financijskih obaveza da one mogu biti na razini onog što je uloženo u edukaciju mladog liječnika i ništa više - rekao je.
'Robovlasnički ugovori su nepoznati u EU'
- Drugi problem su postojeći robovlasnički ugovori koji bi se trebali rješavati aneksima postojećih ugovora. Mi smo imali nedavno sastanak na razini krovnih liječničkih organizacija u Europi i oni se čude kako uopće takva rješenja postoje u Hrvatskoj. To je nešto što EU ne poznaje. Robovlasnički ugovori su nepoznati u EU - dodao je.
Na pitanje hoće li današnji dogovori nekako osjetiti i da pacijentima bude bolje Luetić je rekao kako misli da hoće.
- I to direktno i indirektno. Direktno samim time što će ići gore koeficijenti za primarnu zdravstvenu zaštitu. Ja očekujem da jedan dio liječnika nađe svoje buduće radno mjesto u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Ona nam je kadrovski devastirana, nedostaje u sustavu 250 obiteljskih liječnika i oni su bili najmanje plaćeni u sustavu. Vjerujem da će ovom korekcijom koeficijenata jedan dio liječnika svoju budućnost vidjeti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. To je u izravnoj vezi s dostupnošću zdravstvene zaštite za naše pacijente - rekao je Luetić.
O tome što ih je primio premijer nakon tri i pol godine rekao je kako smatra da je dijalog je prvi korak i rješenje.
- Ono što će i krovne liječničke organizacije i sindikat u konačnici u svojoj odluci o štrajku cijeniti su djela, a ne obećanja. Dakle, djela - već prvi test je 28. travnja kad je obećana uredba o koeficijentima - naglasio je Luetić.