Mehanizacija i radna jedinica Uprave za zatočene i nestale pristigli su u srijedu ujutro na jedno od smetlišta na periferiji sela Bobota kako bi počeli s probnim iskapanjima u potrazi za grobištima nestalih. Naime, kako navodi nadležno Ministarstvo branitelja, primili su informacije da bi se na tom području mogla naći nova masovna grobnica.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Na osnovi informacije dobivene prošlog tjedna o mogućoj lokaciji grobnice, ministarstvo je u najkraćemu mogućem roku provelo sve potrebne radnje kako bi počelo terensko istraživanje. U suradnji s policijom obavljen je terenski izvid i počelo se s daljnjim aktivnostima - priopćili su iz ministarstva dodajući kako se istraživanja provode i na lokalitetima Petrovačka dola kraj Vukovara te u Negoslavcima. Neslužbeno doznajemo kako je sporan teren posve prekriven smećem i građevinskim materijalom koji prvenstveno treba ukloniti, a potom će se krenuti s kopanjem. Upravo je zato bilo nemoguće teren pregledati radarima i psima tragačima, što je uobičajena praksa. Izvjesno je da će intenzivni radovi na toj lokaciji trajati neko vrijeme prije nego što se dođe do eventualnih posmrtnih ostataka.
Iako je do sada uglavnom SOA donosila prave informacije o pojedinačnim i masovnim grobnicama, koje su doista i otkrivene, navodno je informacije o ovoj ministarstvu dojavio Stipo Mlinarić Ćipe, predsjednik Centra dr. Ivan Šreter iz Vukovara, koji radi na istraživanju ratnih zločina iz Domovinskog rata.
'Odveo sam SOA-u i policiju na lokaciju'
- Prije pet dana pozvao sam SOA-u i krim policiju te ih odveo na lokaciju za koju postoji velika indicija masovne grobnice. Obavijestio sam o tome sve nadležne i reagirali su odmah, kako i treba. Iskapanja su već počela - rekao je Stipo Mlinarić ističući kako se Centar dr. Ivan Šreter ne financira niti od jednog državnog tijela i institucije nego privatnim donacijama, ali da bi, da oni upravljaju sustavom, pitanje nestalih, pitanje ratnih zločina i pitanje silovanih žena bili odavno riješeni.
- To samo pokazuje koliko može napraviti jedan čovjek kad zna što hoće i kako hoće - dodao je Ćipe, koji ističe da je informaciju o grobnici dobio putem dobro obaviještenog izvora koji mu je navedenu lokaciju i pokazao.
- Da je to relevantan izvor, procijenili su i policija i SOA, pa se zato odmah krenulo s kopanjem - dodao je.
Bobota je kao mjesto masovnih likvidacija hrvatskih branitelja i civila poznata iz iskaza mnogih svjedoka na dosadašnjim suđenjima za ratne zločine. U Boboti je tijekom rata postojao tzv. Interventni vod Teritorijalne odbrane, koji je bio zadužen upravo za strijeljanja svih koji su dopremani u njihov privatni logor, a koji je bio u jednoj štali.
U tom je selu u studenom 2021. godine otkrivena masovna grobnica s 12 posmrtnih ostataka, također na deponiju smeća, tzv. bobotskome mrciništu. Ovaj se deponij nalazio na putu prema Vukovaru, a nova lokacija potencijalne grobnice na ulasku je u Bobotu od Osijeka.
Kad je otkrivena prva bobotska grobnica, u javnosti su se pojavile informacije da se za tu grobnicu znalo nekoliko godina. Najviše je na nju upozoravao Nikola Kajkić, bivši policajac koji je radio na istraživanju ratnih zločina.
- Zašto su trebale tri godine da počnu iskapanja na bobotskome mrciništu od dojave SOA-e da se tamo nalazi masovna grobnica? Posmrtni ostaci pronađeni na bobotskome mrciništu pronađeni su po dojavi domaćeg Srbina. Ministarstvo hrvatskih branitelja obavijest o grobnici zaprimilo je od SOA-e, nakon čega su vršili preliminarna iskapanja na tom području i iz neobjašnjivog razloga odustali od detaljnije pretrage tog terena. Samo upornošću tog domaćeg Srbina, koji je ustrajao u prokazivanju da se pronađe grobnica, ministarstvo je vratilo mehanizaciju i daljnjom detaljnom provjerom pronađeni su ostaci - kazao je tad Kajkić, koji sad kaže kako tijekom svojih istraživanja nije znao da se neka masovna grobnica nalazi i na lokaciji na kojoj su sad počela iskapanja.
- Tu su navodno pokopana tijela ubijenih branitelja i civila s područja Vukovara - kaže Ćipe.
U masovnoj grobnici u Boboti 2021. našli 12 ljudi
U masovnoj grobnici na ‘bobotskome mrciništu’ otkrivenoj u prosincu 2021. godine pronađeno je 12 posmrtnih ostataka civila zarobljenih u okupiranoj Tenji i ubijenih nekoliko dana poslije u Boboti. Najmlađi od njih imao je 17 godina, pet su bile žene, među njima je bio jedan bračni par i dva brata, nekoliko njih imalo je više od 70 godina. Za taj zločin nitko nije odgovarao. U tom kopanju pregledano je 15.000 m2 zemljišta.