Prva faza popisa stanovništva u Hrvatskoj, u kojoj se građani sami mogu upisati preko stranice https://Popis2021.hr, koja će vas klikom preusmjeriti na sustav ‘e-građani’, počinje sutra i završava za otprilike dva tjedna, 26. rujna. Nakon toga iduća tri tjedna, sve do 17. listopada na teren će izlaziti popisivači.
Od 2000 do 5000 kuna maksimalna je kazna ukoliko odbijete dati podatke ili se oni pokažu nepotpunima ili netočnima.
U upitniku za čije bi vam ispunjavanje trebalo biti dovoljno 20-ak minuta sastavljenom od tri dijela - osobe, kućanstva i stanovi - ukupno je 60 pitanja i još stotinjak potpitanja.
Sebe i sve članove kućanstva građani će dakle već od ponedjeljka, 13. rujna ujutro imati prilike unijeti u sustav sami - dovoljno je da jedan od članova kućanstva ima takozvanu “vjerodajnicu”. Dakle, morat ćete se izjasniti jeste li samac, bračni par, razvedeni... Tražit će se i uobičajeni podaci o adresi stanovanja, naselju, općini. Bit će nužno dati i informacije o stanu, instalacijama, načinu grijanja, kvadraturi, broju soba, živite li u unajmljenom stanu. Više nema pitanja o pismenosti, no dodana su ona o, primjerice, potresu.
Popisivači za dva tjedna
Cijeli upitnik čak i ne morate ispuniti odjednom. Ako vas nešto prekine za vrijeme online popunjavanja, možete jednostavno spremiti podatke i nastaviti kad budete imali više vremena. Jednom kad upišete sve podatke i dobijete šifru, za bilo kakve promjene morat ćete pričekati terenskog popisavača. A oni, rekosmo, kreću tek za dva tjedna, 26. rujna.
- Nakon ispunjavanja popisnog upitnika i uspješnog zaključavanja i slanja e-popisnice, ispitanik će dobiti jedinstvenu kontrolnu šifru generiranu u trenutku predaje e-popisnice, koja je dokaz uspješno provedenog samopopisivanja - pojašnjavaju iz Državnog zavoda za statistiku.
Kontrolnu šifru valja zapisati na papir, poslikati ili isprintati i sačuvati do druge faze Popisa, odnosno terenskog popisivanja kako bi ispitanik kontrolnu šifru dao popisivaču zbog kontrole obuhvata popisivanja.
Možete popisati svoje starije bližnje (roditelje, baku i djeda ili nekog drugog) koji žive u drugom kućanstvu s njihovom vjerodajnicom, ističu iz DZS-a. Pravilo kod e-popisivanja jest da se s jednom vjerodajnicom popisuje jedno kućanstvo.
Hrvatska će na ovom popisu, nažalost, prema svemu sudeći imati manje od četiri milijuna stanovnika, a 2011. imali smo 4,284.889 stanovnika. Osoba koji su se izjasnili kao Hrvati tad je bilo 3,874.321 (90 posto). Srba je bilo 186.633 (4,3 posto), Albanaca 17.513 (0,4).