Ministar gospodarstva Darko Horvat najavio je u petak kako s početkom idućeg tjedna s vlasnikom Brodosplita Tomislavom Debeljakom i Upravom Uljanika kreće 'analitička rasprava' o modelu i programu restrukturiranja Uljanika, a model koji bude prihvatljiv za državu bit će predstavljen premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi.
- Od ponedjeljka krećemo u analitičku raspravu s Debeljakom i Upravom Uljanika, a nakon toga jedan od modela za koji se i Ministarstvo financija i Ministarstvo gospodarstva odluči da je za državu prihvatljiv prezentirat će premijeru i Vladi - rekao je Horvat odgovarajući na upite novinara u Ministarstvu gospodarstva gdje je dodijelio potvrde o statusu korisnika potpora za ulaganje i odluka o odobravanju bespovratnih novčanih potpora temeljem Zakona o poticanju ulaganja.
Ministar kaže kako će, kada od Debeljaka dobije analizu u što je spreman investirati i na koji način je s državom spreman ući u proces restrukturiranja ili međufinanciranja dok se ne izradi program restrukturiranja, imati potpunu informaciju o modalitetu s kojim će se onda Vlada složiti ili ne.
Smatra da je Debeljak protekla dva tjedna imao dovoljno vremena za analitički proces i vjerodostojan prijedlog te da dokaže koji su njegovi izvori financiranja.
Horvat kaže i kako ima informacije da je Debeljak razgovarao s nekoliko domaćih i inozemnih banaka, ali ne zna je li koja od njih odlučila hoće li ga podržati.
Procjenjuje da Debeljak ima potencijal da u roku od mjesec dana od kada se dogovori model, izradi program restrukturiranja.
Podsjeća kako je Europska komisija jasno rekla da će za analizu programa restrukturiranja trebati tri do četiri mjeseca.
- U očekivanju sam da će se u sljedeća tri do četiri mjeseca dobiti konačan zaključak na koji način u restrukturiranje. Do tada s Debeljakom raspravljamo o modelu međufinanciranja i koliko je novca treba da bi nastavili graditi brod koji stvara veliku prijetnju za proračun - rekao je, dodajući kako je pri kraju memorandum koji bi se trebao potpisati s vlasnikom tog broda odnosno Jan De Nul grupom.
Horvat kaže i kako je za međufinanciranje, prema procjenama Uprave, potrebno otprilike 600 milijuna kuna.
- Krenemo li u to međufinaciranje paritetom 50:50, na kakav se način priprema i radi program restrukturiranja, to pred nas stavlja obvezu i odluku od otprilike 300 milijuna kuna, a Debeljaku isto toliko - rekao je.
Na novinarski upit do kada je valjanost Debeljakove ponude, ministar odgovara kako valjanost nije definirana spram datuma odluke o modelu financiranja, već je bila vremenski limitirana dok se Debeljak izabere ili ne kao strateški partner.
Veliki odljev radne snage
- S obzirom da su Uprava i Nadzorni odbor prihvatili Debeljaka s talijanskim Fincantierijem kao strateškog partnera, ta ponuda na neki način nema više vremenskog limita - kazao je.
Upitan za današnju objavu Uljanika i 3. maja da odgađaju objavu financijskih izvješća za prošlu godinu uz ostalo i zbog izostanka resursa koji su nužni za utvrđivanje i procjenu financijske situacije u pojedinim članicama Uljanik grupe i Uljanika d.d., Horvat je odgovorio kako je to pitanje za Upravu.
No, dodaje, kako se u Uljaniku i 3. maju na dnevnoj bazi događa odljev radne snage, što stvara veliku prijetnju i za mogućnost da se brodovi koji su trenutno na navozima mogu završiti.
Poručio je kako je želja da se nastavi izgradnja četiri broda koja su na navozima i da Uprava osigura sve potrebne resurse kako bi se taj kontinuitet nastavio.