Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) dobio je jučer prijavu protiv Vlade jer je odlučila isplatiti gotovo 77 milijuna kuna dvjema malim tvrtkama slavonskog poljoprivrednog proizvođača Marka Pipunića.
Prijavu je podnio bivši dužnosnik Ministarstva poljoprivrede s nizom argumenata koji pokazuju da se time krše pravila Europske komisije o dodjeli poticaja. Podsjetimo, 24sata su u prosincu otkrila da je Vlada na zatvorenom dijelu sjednice, daleko od očiju javnosti, odobrila spornu nagodbu, protiv koje je bio i DORH.
Vlada Andreja Plenkovića ovim nije zatvorila aferu nego je otvorila njen potpuno novi krak.
Podsjetimo da nam Vlada već dulje od mjesec dana nije dala nikakvo obrazloženje zašto idu u nagodbu. Sad nam je Ministarstvo poljoprivrede odgovorilo da je prva polovica novca isplaćena, a do kraja ožujka će biti isplaćena i druga polovica od 77 milijuna kuna.
Novac su dobile tvrtke Salami Aurea i Copadio, male tvrtke u vlasništvu Žita Marka Pipunića. On nam također nije odgovorio ništa o razlozima nagodbe.
Treba naglasiti da smo već ranije otkrili kako je novac u proračunu osiguran gotovo dva mjeseca prije nego što je povjerenstvo Ministarstva pravosuđa predložilo nagodbu!
Kako je sve počelo? EU je davala poticaje za modernizaciju proizvodnje. Ali maksimalni iznos koji je jedan poduzetnik mogao dobiti bio je pet milijuna eura (38,4 mil. kuna). Ograničenje je postavljeno baš kako veliki ne bi pokupili sav novac.
Pipunić, ali i još neki drugi, razbijaju jedan projekt na tri dijela i prijavljuju ga kroz tri različite tvrtke. Konkretno, u Pipunićevu slučaju riječ je o tvornici pršuta i suhomesnatih proizvoda u Čepinu, koja sad prodaje brend Dobro. Naša Agencija za plaćanje i Ministarstvo prvo odobravaju novac, a onda Europska komisija naređuje reviziju jer je uvidjela zlouporabu i pokušaj prijevare.
Sud EU u sličnim je slučajevima u Bugarskoj već presudio da se novac ne smije isplatiti. Vlasnik Osatina grupe Mirko Ervačić također je pokrenuo tužbe, kao i Zvonimir Širjan. Ako po istom principu kao i s Pipunićem Vlada sklopi nagodbe, to će nas koštati još 115 milijuna kuna.
Ervačić nam je kratko poručio da ne može ništa komentirati jer postupci traju. Zvonimir Širjan potvrdio je jednu tužbu, ali nije htio reći očekuje li sad i on nagodbu.
- Mi smo sve to prepustili odvjetnicima u ruke - kratko nam je rekao Širjan.