Bivši veleposlanik u Moskvi, Božo Kovačević, složio se u razgovoru za N1 s izjavom Dmitrija Medvedeva da se Zapad približava novom svjetskom ratu.
- Je, svijet je na korak do novog rata, a ključni pomak prema takvoj situaciji je napravila Rusija agresijom na Ukrajinu. Mi vidimo da su Amerikanci suzdržani u povodu utvrđivanja odgovornosti za te projektile, što je i razumljivo, jer ne žele nepromišljeno ući u treći svjetski rat. Jer ako bi ovaj napad bio ruski napad na članicu NATO-a, bilo bi moguće aktivirati i članak 5 povelje NATO-a i očito Amerikanci to žele izbjeći i inzistiraju na detaljnoj istrazi. Treba reći da drugi događaji koji bi mogli pridonijeti eskalaciji nisu istraženi, eksplozije na Sjevernom toku i kao i onaj ispaljeni projektil koji je završio u Hrvatskoj - rekao je Kovačević.
Kaže i kako je teško odgovoriti zašto nema službenih rezultata istrage sedam mjeseci nakon pada drona u Zagrebu.
- Najvjerojatnije zato što nema konačnog rezultata, a možemo govoriti i o motivaciji da se u svakom od incidenata istraži njegova geneza jer moguće je da odgovornost nije na onoj strani koja se čini da bi mogla biti odgovorna - poručio je.
Dodaje da je Rusima pozicija otežana, osobito što se tiče uvjerljivosti njihovih tvrdnji.
- Govorili su i da Rusija ne namjerava napasti Ukrajinu i da neće napasti Ukrajinu, a nakon što su to učinili, Lavrov je rekao da Rusija, kao što nije napala Ukrajinu, ne namjerava napasti nijednu drugu zemlju. Bilo bi iracionalno da Rusija napadne NATO, ali bilo je iracionalno i napasti Ukrajinu. A da ne govorim o odluci o pripojenju četiriju ukrajinskih oblasti u trenutku kad je Rusija počela gubiti rat na terenu. Zbog takvog niza događaja i raskoraka ruskih lidera sa stvarnošću, uvjerljivost bilo čega što oni danas javno kažu bitno je smanjena - poručio je.
Dodaje kako je cijelu ovu krizu primirila informacija iz američkih izvora koji sugeriraju da se ovdje radilo o ukrajinskim projektilima koji su trebali srušiti ruske rakete pa su pali na Poljsku.
- Čini se da je, ako sudimo i na osnovi izjave poljskog premijera koji nije inzistirao na primjeni članka 5, koji je ostavio otvorenu mogućnost da istraga utvrdi rezultate koji ne bi navodili na zaključak primjene članka, sasvim je sigurna intenzivna komunikacija između američke i poljske diplomacije. Poljska strana je iskazala izrazito odmjeren pristup problemu i možemo očekivati da će nastojanja ponajprije američke strane da ne dođe do žestoke eskalacije biti prihvaćena. Ali kad se u nekoj zemlji vodi rat visokog intenziteta i kad su napetosti između agresora i onih koji pomažu Ukrajini tako velike, onda je moguće da izbiju namjerno ili nenamjerno izazvani incidenti - rekao je Kovačević.
Aktivacija članka 4 korak je prema primjeni članka 5, dodao je Kovačević, ali izjave poljskog premijera ipak ukazuju na to da će se aktivnosti zaustaviti na primjeni članka 4. Kaže i da bi primjena članka 5. značila objavu rata Rusiji te istaknuo da je dosad samo primijenjen u napadu Al Qa'ide u napadu na SAD 2001. godine.
- Ovo bi bio drugi slučaj, samo što je suprotna strana danas ona koja se znatno razlikuje od Afganistana, to je nuklearna sila Ruska Federacija i nedvojbeno je da bi objava rata implicirala i korištenje nuklearnog naoružanja. Postojanje nuklearnog oružja bilo je jamstvo sigurnosti, jamstvo da neće doći do trećeg svjetskog rata jer bi bilo zajamčeno uništenje i vjerujem da će zbog toga biti izbjegnuta primjena članka 5, a to ovisi i o rezultatima istrage - rekao je Kovačević.