Ja nisam znao za to pismo, nisam znao za inicijativu i nisam ništa ni potpisao. Te ljude nikad u životu nisam vidio, to nije moj svijet. Imam svoje branitelje s kojima sam proveo dugo godina u ratu i takvih ima s problemima, ljudi su poslije rata napravili određene stvari kojima želim pomoći i kojima ću nastojati pomoći kroz institut pomilovanja, kazao je bivši ministar obrane Ante Kotromanović u razgovoru za RTL Danas.
Osim na zahtjev generala za pomilovanje Perkovića i Mustača, osvrnuo se i na novo naoružanje koje stiže u Ukrajinu, ali i na rusku taktiku za Azovstal.
- U prvoj fazi rata Rusi su doživjeli neuspjeh. Ova druga faza rata je drugačija. Sa zabrinutošću gledam stanje na terenu i svakodnevno Rusi nagrizaju obranu i uzimaju potrebite pozicije za nastavak. uzeli su više od 90 posto Luhanske oblasti, sada su se koncentrirali na Donbas - rekao je.
Rusi su zauzeli Mariupolj i blokirali čeličanu Azovstal. Kotromanović je komentirao može li se taj grad duže braniti.
- Razgovarao sam s jednim od naših najvećih stručnjaka za specijalne borbe, mi smo analizirali to dosta dugo. Mariupolj kad kompariramo s Vukovarom 87 dana, ovo je relativno palo u kratkom periodu a imali su puno bolje naoružanje nego što su imale naše snage. Očito su bili efikasniji, pogotovo Čečeni, vidi se da su to iskusni vojnici. Pitanje obrane, kako su radili i jesu li imali uvezane blokove utvrđene u trećem stupnju - kazao je Kotromanović.
Na pitanje imaju li branitelji iz čeličane šansu za kontranapad, Kotromanović je vidio da će se to tek vidjeti.
- Ovisi o hrani i streljivu koju imaju, žive ispod zemlje na dubini od 6 metara. Ovi su nagomilali ogromne postrojbe, to bi bio veliki uspjeh za Putina i njihovu propagandnu mašineriju da mu se preda par tisuća najboljih ukrajinskih boraca i dobrovoljaca koji brane Mariupolj. Hoće li izaći iz tih katakombi jednog dana i krenuti u očajnički juriš, ali gdje? Mogu probiti prvu liniju, ali do prvih snaga ukrajinske vojske ima 200-300 kilometara - kazao je Kotromanović.