Bivši ministar obrane Ante Kotromanović na Facebooku je napao premijera Andreja Plenkovića i ministra vanjskih poslova Davora Ivu Stiera povodom uhićenja bivših pripadnika HVO-a u Orašju u BiH.
"Svega nakon nekoliko dana od spektakularno uspješne posjete našeg premijera Plenkovića i ministra vanjskih poslova Stiera našoj dragoj i susjednoj zemlji BiH, slučajno su uslijedila hapšenja bivših pripadnika HVO-a iz malog Orašja ali jedinog mjesta u Posavini koji se uspio obraniti od srpske agresije. Za divno čudo sada ista gospoda vele da su zabrinuta, ma mogu misliti. Pitanje je što ste radili dolje dva dana? A baš volim ove čiste, bezgrešne, nepogrešive domoljube. Dobro je da su oni komunistički gadovi i j...vjetri na čelu sa Zokijem pali, dobro je jer su oni hapsili i izručili sve generale od Blaškića do Brodarca. Ajmo Šeks daj neki savjet što da napravimo. Revolucija!!", objavio je Kotromanović.
Stier: Hrvatska je izrazila zabrinutost
Ministar vanjskih i europskih poslova i potpredsjednik Vlade RH Davor Ivo Stier komentirao je uhićenje desetorice bivših pripadnika HVO-a u Orašju (BiH), istaknuvši kako je Hrvatska izrazila zabrinutost i preko veleposlanstva u Sarajevu, da je hrvatskom veleposlaniku u Sarajevu dao jasne upute u vezi s tim slučajem, a ponovio je da je Vlada Republike Hrvatske odlučna u potpori BiH na njezinom europskom putu.
"Izrazili smo zabrinutost i preko veleposlanstva u Sarajevu, kontaktirali smo nadležne institucije Bosne i Hercegovine a ja sam osobno dao instrukciju našem veleposlaniku da zatraži od nadležnih stupanje u kontakt s hrvatskim državljanima, koji su uhićeni, a državljani su i BiH; tako da ih institucije BiH tretiraju kao svoje državljanine", izjavio je novinarima ministar Stier na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Naglasio je da desetorica uhićenih bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) imaju i državljanstvo Republike Hrvatske. U tom kontekstu veleposlanik Republike Hrvatske u Sarajavu Ivan Del Vechio je zatražio da ih posjeti, rekao je Stier, istaknuvši da optužnice nisu podignute nego su morali dati iskaze. U roku od 24 sata sud će odlučiti o njihovom pritvoru.
Na novinarski upit zašto se to dogodilo sada, Stier je rekao kako će Vlada RH ustrajati u politici potpore europskog puta Bosne i Hercegovine, da su svjesni kako ima izazova i da će ih biti i dalje.
Ali, dodao je, "mi smo odlučni nastaviti tu politiku i implementirati politiku pune potpore da se BiH pridruži Republici Hrvatskoj i svim ostalim zemljama EU u tom velikom projektu europske pomirbe, mira i sigurnosti".
'Uhićenjem se stvara nesigurnost za Hrvate u BiH'
Umirovljeni generali Hrvatske vojske (HV), Josip Lucić i Ljubo Ćesić Rojs komentirali su u utorak uhićenje desetorice bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Orašju (BiH), ocijenivši da podizanje takvih optužnica nakon 21 godinu stvara nesigurnost za hrvatsko stanovništvo u BiH, te su podsjetili da su uhićeni pripadnici HVO-a i hrvatski državljani i imaju i hrvatske činove.
"Nakon 21 godine podizanje takvih optužnica stvara se stvarna nesigurnost za kompletno hrvatsko stanovništvo u Bosni i Hercegovini", izjavio je novinarima na obilježavanju blagdana Svih svetih na Mirogoju bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH umirovljeni general zbora Josip Lucić.
Umirovljeni general Ljubo Ćesić Rojs rekao je kako tu treba diplomatskim rješenjem djelovati i da diplomacija Republike Hrvatske mora zaštiti te ljude koji su uhićeni.
"Oni su svi hrvatski državljani i imaju hrvatske činove", dodao je general Ćesić Rojs.
Hrvatski veleposlanik posjetio pripadnike HVO-a
Hrvatski veleposlanik u BiH posjetio je u utorak u Sarajevu pritvorene bivše pripadnike HVO-a osumnjičene za ratne zločine nad Srbima i rekao da daljnji koraci Hrvatske ovise o tome hoće li im se dopustiti obrana sa slobode.
Desetorica bivših pripadnika HVO-a s područja Bosanske Posavine uhićena su u ponedjeljak pod sumnjom da su počinili ratne zločine nad osobama srpske nacionalnosti, izvijestilli su tužitelji BiH.
Među uhićenima je Đuro Matuzović (64), umirovljeni general HVO i organizator obrane na području Orašja i ratni zapovjednik oraškog zbornog područja.
Hrvatsko veleposlanstvo prati razvoj događaja i poduzet će sve potrebne korake kako bi im se pružila pomoć, no sve ovisi o tome hoće li im biti dopušteno braniti se sa slobode, rekao je Hini veleposlanik Ivan Del Vechio.
On je s uhićenima razgovarao u istražnom pritvoru u Sarajevu i najavio da će hrvatska diplomacija definirati daljnje korake nakon što se sud očituje o zahtjevu tužiteljstva za određivanjem pritvora.
"Nadamo se da će odluka o njihovoj daljnjoj poziciji biti donesena sutra do 14 sati, odnosno hoće li se braniti sa slobode ili će biti zadržani u istražnom pritvoru pa ćemo sukladno tome definirati naše dalje korake", rekao je Del Vechio.
Uhićeni su i Ivo Oršolić (64), Tado Oršolić (56), Marko Dominković (54), Joso Nedić (60), Marko Baotić (68), Marko Blažanović (61), Mato Živković (52), Anto Živković (57), Stijepo Đurić (51).
Tužitelji ih terete da su kao pripadnici struktura HVO-a u Orašju i kao stražari u logorima i objektima za zatočenje, počinili ratni zločin nad većim brojem žrtava srpske nacionalnosti s područja Orašja i okolnih mjesta od travnja 1992. do srpnja 1993.