Hrvatsku od početka epidemije koronavirus košta 3,076 milijardi kuna, piše u utorak Jutarnji list.
Ogroman iznos kojim se značajno mogao povećati zdravstveni standard, ali on je, nažalost, i bez troška samo zbog velikog broja zaraženih protekle dvije godine u stalnom padu jer je manja dostupnost.
Ovih dana, unatoč rastu broja pacijenata u bolnicama i sve više zaraženih, zaredali su se skupovi "ljubitelja slobode izbora" i covid-potvrda na kojima se pokušava minorizirati opasnost od covida-19 i neprestano ističe da su cjepiva neispitana, da su opasna, kao i testiranja.
No, nitko na tim okupljanjima ne govori koliko je to opasna bolest, nitko nije pokazao podatke ne samo o zdravstvenim nevoljama, respiratorima, invazivnom liječenju, smrtnosti, kao niti o golemim financijskim izdacima odnosno milijardama kuna potrošenih na covid-19.
Trošak od 454 milijuna kuna, koliko je dosad plaćeno za isporučena cjepiva, sigurno su najbolje utrošena sredstva jer se tako spriječio velik broj hospitalizacija i smrti, a sve ostalo je nužnost ne bi li se spriječila veća šteta.
Hrvatska je od kraja prošle godine, kad su stigle prve doze cjepiva protiv korone, potrošila, prema zadnjim podacima HZZO-a, 3,852.323 doze četiri vrste cjepiva od 5,230.910 koliko su isporučile farmaceutske tvrtke po ugovoru koji je za sve države potpisala Europska komisija.
Najviše je potrošeno, i to malo više od 3 milijuna doza, Pfizera te 558.758 AstraZenece, a slijede Moderna s 345.043 i Janssen, čije se cjepivo daje u jednoj dozi, s 124.061 cijepljenim građaninom.
"Cjepivo plaćamo prema isporučenim fakturama i dosad smo platili 454 milijuna. Vjerojatno ćemo do kraja godine paliti još oko 150 milijuna", kaže direktor HZZO-a Lucian Vukelić. Napominje da su to troškovi koji se plaćaju po cijeni koju su tvrtke ugovorile s Europskom komisijom za ovu godinu, dok je za iduću najavljeno povećanje cijena, donosi Jutarnji list.