Specijalizirani portal Fininfo.hr napravio je dosad najopsežniju analizu poslovanja tvrtki u prošloj, pandemijskoj godini. Obuhvatili su sve tvrtke koje su do kraja svibnja predale financijska izvješća o poslovanju, a radi se o trećini svih registriranih tvrtki u Hrvatskoj.
Analiza je pokazala da je prva "korona godina" obrisala oko 40 posto ili više od pet milijardi kuna dobiti tvrtki u odnosu na pretkriznu 2019. godinu. Vidljiv je i pad poslovnih prihoda od 16 milijardi kuna za analizirane tvrtke, što je pad oko šest posto. Pad bi bio i veći da u istom razdoblju te tvrtke nisu primile oko 3,4 milijarde kuna državne pomoći za očuvanje radnih mjesta.
U svojoj analizi, portal ocjenjuje da su mjere za očuvanje radnih mjesta ostvarile cilj jer je pad zaposlenih 0,8 posto. Točnije, analizirane tvrtke su imale na kraju 2019. godine 357 tisuća zaposlenih, dok su na kraju prošle godine zapošljavale 354.000 ljudi.
Naravno, prosjeci daju jednu sliku, koja je različita od pet najpogođenija djelatnosti. Kod njih je stanje znatno gore. Najgore su prošle putničke agencije i organizatori putovanja, zatim oni koji rade u smještaju, dok su ugostitelji na trećem mjestu(puno ugostitelja posluje i preko obrta koji nisu u analizi). Osim njih, među najpogođenijima su proizvodnja metala i trgovina.
Poslovni prihodi ovih pet djelatnosti činili su otprilike 11 posto ukupnih poslovnih prihoda hrvatske ekonomije u 2019. godini. Ukupni poslovni prihodi analiziranih subjekata iz najpogođenijih djelatnosti su u 2020. godini pali na 18,8 milijardi kuna, tj. za otprilike 9 milijardi kuna, odnosno 32 posto, navodi se u Fininfovoj analizi. Definitivno najgore su prošle putničke agencije s padom prihoda od 71 posto.
Analizirane tvrtke iz ovih pet djelatnosti su iz debelo u crvenom jer su prije krize ostvarile dobit od 1,6 milijardi kuna, a sada su svi zajedno u gubitku 750 milijuna kuna. Nestalo je i pet tisuća radnika u analiziranim tvrtkama.
S druge strane, u pet sektora su rasli i prihod i dobit i zaposlenost unatoč koroni. To su opskrba električnom energijom i plinom, gradnja građevina niskogradnje(ceste i infrastruktura),upravljačke djelatnosti i savjetovanje u vezi s upravljanjem, računalno programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima, te specijalizirane građevinske djelatnosti
Poslovni prihodi ovih pet djelatnosti činili su otprilike 12 posto ukupnih poslovnih prihoda hrvatske ekonomije u 2019. godini. Ukupni poslovni prihodi analiziranih subjekata iz najboljih djelatnosti su lani porasli na 32,1 milijardu kuna, tj. za otprilike 4 milijarde kuna, odnosno 15 posto. Neto dobit im je porasla 220 milijuna ili 12 posto, a broj zaposlenih za 1400, zaključuje se u analizi