Najmanje što mogu učiniti kao dio ove priče je glasno nasilju reći - ne! Nasilje treba javno osuditi, a žrtve zaštititi. U Hrvatskoj se još u puno slučajeva osuđuju žrtve, a brane i opravdavaju nasilnici. Trebamo graditi društvo različitosti, dobrote i tolerancije. Škola koju pohađam pokazala mi je da mogu biti različita i da mogu biti to što jesam, i mislim da svako dijete ima pravo na to, važna je poruka Korine Barak, učenice 2. razreda Škole za primjenjenu umjetnost iz Rijeke.
Ona i osnovnoškolac Šimun Lončar dobitnici su ovogodišnje nagrade Luka Ritz za promicanje tolerancije i škole bez nasilja, koja se tradicionalno dodjeljuje od 2008. godine u spomen na Luku Ritza, tragično preminulog mladića od posljedica vršnjačkog nasilja.
Šimun je učenik 6. razreda Osnovne Škole Grigora Viteza iz Zagreba, osim što uvijek rado pomaže prijateljima uključen je u gotovo sve školske projekte, ide u Glazbenu školu, ima svoj youtube kanal gdje svake nedjelje čita priče za svoje vršnjake, obožava kazalište i glumu, a hobiji su mu i izrađivanje lutaka te nakita. Za njega je ova nagrada samo dodatni vjetar u leđa.
- Ovo za mene znači sreća, iskreno nisam mislio da će se ovako nešto dogoditi. Žao mi je Luke, ali sve je ovo za njega, a ja ću dati sve od sebe da spriječim nasilje kada god budem u mogućnosti, kazao nam je skromno ovaj svestrani dvanaestogodišnjak.
Posebna priznanja dobili su i Karlo Galić, učenik 6. razreda Osnovne škole Ivana Ragnera iz Kamenice te Tijana Stojanović, učenica 4. razreda Gimnazije Dubrovnik.
- Velika mi je čast dobiti ovakvo priznanje. Ovo je dokaz da se dobro ipak prepoznaje i treba poticaj svim mladima da se i dalje bore protiv nasilja, kazala je Tijana koja je i članica grupe mladih psihologa koji kroz različite aktivnosti upozoravaju na problem vršnjačkog nasilja, ali i nasilja nad ženama.
U dvorani Ministartstva znanosti i obrazovanja, nagrade i priznanja učenicima uručili su državni tajnik ministarstva Tomislav Paljak te Lukina majka Suzana Ritz.