To je to što me zanima!

Kongo će zabraniti izvoz trupaca kako bi zaštitili svoje prašume

Prašuma oko rijeke Kongo, koja sa 60 posto površine pripada DR Kongu, godišnje upije oko četiri posto globalnih emisija ugljičnog dioksida iz atmosfere, pokazali su podaci Srednjoafričke inicijative za šume
Vidi originalni članak

Ministrica zaštite okoliša Demokratske Republike Kongo poručila je u petak da ta zemlja namjerava zabraniti sav izvoz trupaca, te da će provesti i druge mjere kako bi umanjili prijetnju svojoj tropskoj prašumi koja upija ugljik i glavni je bedem u borbi protiv klimatskih promjena.

Prema podacima UN-a, Kongo je dom druge po veličini prašume na svijetu, stoga je pod pritiskom da poboljša gospodarenje šumama i obuzda visoku stopu krčenja koja se udvostručila u posljednjem desetljeću.

WWF UPOZORIO Od 2004. uništili smo prašume s površinom većom od Njemačke

Ministrica zaštite okoliša Eve Bazaiba najavila je obustavu izvoza trupaca u Kinšasi, glavnome gradu DR Kongo, no nije naglasila kada će ta odluka stupiti na snagu.

"Zabrana nam omogućuje, ne samo prirodnu obnovu, nego i program pošumljavanja koji ćemo provesti sa svim našim tehničkim, financijskim i razvojnim partnerima", kazala je Bazaiba.

Prašuma oko rijeke Kongo, koja sa 60 posto površine pripada DR Kongu, godišnje upije oko četiri posto globalnih emisija ugljičnog dioksida iz atmosfere, pokazali su podaci Srednjoafričke inicijative za šume.

Plan Ministarstva zaštite okoliša za ukidanjem moratorija na nove koncesije za industrijsku sječu iz 2002. godine zgrozio je ekološke udruge i znanstvenike koji su upozoravali na katastrofalne ekološke, društvene i klimatske posljedice.

ONA JE DOM MNOGIM VRSTAMA Surova realnost: Uništavanje amazonske prašume ubrzava se već drugi mjesec za redom

Ranije ovoga mjeseca predsjednik Felix Tshisekedi naredio je reviziju svih postojećih ugovora o sječi u pokušaju da uvede red u tom loše reguliranom sektoru.

"Ne želimo više nikakve ugovore s partnerima koji su došli divljački sjeći naše šume, povući ćemo te vrste ugovora", poručila je Bazaiba.

U 2018. godini najveća tržišta za drvne proizvode Konga prema vrijednosti bile su Vijetnam, EU i Europska udruga za slobodnu trgovinu te Kina, navode se podaci jedne američke skupine za zaštitu prirode.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 29.10.2021.

    Situacija je: šume se masovno krče, Romi beru žir, djeca i naivni pošumljavaju.

  • 29.10.2021.

    No zato Hrvatske šume grade ceste po Parkovima prirode, primjer Lonjsko Polje, kako bi se dočepali dobre hrastovine. Devastacija ide dalje, mi još nismo na razini Konga. Google Earth. Šume u vlasništvu izbjeglih Srba su počišćene,  trupci nestaju iz najkvalitetnijih šuma, parkovi prirode su okljaštreni. Koja je to sila u Šumama dovoljno je vidjeti dijelove šuma s poluporušenimi polomljenim stablima. Nekad se gospodarilo, planski sjeklo, i bilo je i za industriju i za građane. Planski.  A sad harače i stranci, Slovenci, Mađari... Kongo  je država.

  • dimon 29.10.2021.

    ovo je ogromna vijest, svaka cast.

Komentiraj...
Vidi sve komentare