Političke odluke o otkupu udjela Mola u INA-i i listanju dionica HEP-a na burzi su odluke kojima se jača energetska nezavisnost i i sigurnost. Kupnja dionica INA-e jača sigurnost jer nam dozvoljava da opet sudjelujemo u kretanju energetskih tokova. MOL nije izvršio ugovorne obveze u razvoju kompanije. Ova je odluka povezana s energetskom sigurnošću, to je najveća energetska kompanija čiji je rast blokiran, time se blokira cjelokupno naše gospodarstvo. Ponuda 25 posto minus jedna dionica ostavlja HEP u kontroli države, kao što je sada kad ima 100 posto. Time će se uklonit prostor za uhljebništvo, kompanije na burzi moraju imati više standarde zapošljavanja i poslovanja, rekla je u utorak Martina Dalić, potpredsjednica vlade i ministrica gospodarstva koja je u Banskim dvorima dala izjavu vezano uz INA-u.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Ono što je važno je upravo to da način na koji je model zamišljen čuva investicijski kapacitet HEP-a. Na isti način otvara investicijski kapacitet INA-e. Mislim da ovaj model donosi jedno novo vrijeme i otvara jedan novi prostor. Što se tiče HEP-a, naše su odluke jasne. Na burzi će se ponuditi 25 posto minus jedna dionica, time će se održati državno vlasništvo. Država će imati istu mogućnost da utječe na razvoj HEP-a kao što to ima danas- rekla je Dalić.
Podsjetimo, zadnjih su dana sve glasnije najave da bi se mogle prodati dionice HEP-a kako bi se kupile dionice INA-e. Dalić je u ponedjeljak rekla kako je prodaja HEP-a odluka cijele Vlade.
Po svim našim i europskim zakonima, zadržavanje 75 posto plus jedne dionice znači da HEP ostaje pod potpunom kontrolom države kao što je i sada, sa 100 posto vlasništva. Vlasništvo države nad tolikim udjelom u HEP-u regulirat će se posebnim zakonom, najavila je potpredsjednica Vlade.
Hrvatska će zadržati potpunu kontrolu nad elektroenergetskim potencijalom, dakle 75 posto plus jednu dionicu HEP-a i steći pravo odlučivanja o svom položaju na naftnoj i energetskoj karti Europe, poručila je.