Statutarna komisija SDP-a u utorak je kasno navečer potvrdila raniju odluku o suspenziji četvorice članova Predsjedništva stranke Peđe Grbina, Siniše Hajdaša Dončića, Mihaela Zmajlovića i Vedrana Babića.
- Statutarna komisija SDP-a na sjednici u utorak odlučivala o žalbama četvorice suspendiranih članova te je potvrdila odluke Glavnog odbora - stoji u kratkom priopćenju medijima.
Nakon nešto više od sat vremena iznošenja argumentacije četvorice suspendiranih članova Predsjedništva SDP-a pred stranačkom Statutarnom komisijom u utorak uvečer, čelnik šibenskog SDP-a Tonči Restović u ime svih izvijestio je da su "iznijeli stav da ničim, nijednim svojim aktom nisu prekršili nijednu odredbu Statuta stranke".-
POGLEDAJTE VIDEO:
Samo kritiziranje načina na koji predsjednik Davor Bernardić vodi stranku ne samo da nije kažnjivo našim Statutom nego je, kao i u cijelom demokratskom svijetu, dopušteno i dobro jer to samo može pridonijeti da budemo kvalitetniji kao stranka - istaknuo je zajedničko mišljenje suspendiranih i njihovih podupiratelja.
- Ako su odluke suprotne Statutu, ali i zdravom razumu i razlozima zbog kojih mi kao stranka postojimo, ne mislim da bi ih na bilo koji način trebalo uvažavati. Ne vidim nijedan način na koji bi Statutarna komisija potvrdila odluku o suspenzijama - ocijenio je Restović.
- Očekujem da će odluke o suspenziji biti poništena jer su ne samo nestatutarne nego je i sadržaj tih odluka duboko u suprotnosti s demokratskim standardima koje mi kao stranka imamo i koje želimo imati kao društvo - zaključio je.
Odbio je predviđati što će se dogoditi ako Statutarna komisija ipak potvrdi srpanjsku odluku Glavnog odbora o dvogodišnjoj suspenziji sa stranačkih dužnosti Peđe Grbina, Siniše Hajdaša Dončića, Mihaela Zmajlovića i Vedrana Babića te oduzimanje članskih prava na isto razdoblje.
Nakon "saslušavanja" suspendiranih, pred Statutarnom komisijom svoj je stav iznosio i predstavnik Glavnog odbora nakon čega se Komisija povlači na odlučivanje.
Svoje pismeno očitovanje Statutarnoj komisiji poslao je i predsjednik Glavnog odbora Erik Fabijanić i u njemu je ponovio razloge zbog kojih su suspenzije izglasane te odbacio kritike suspendiranih o kršenju Statuta i procedure.
Suspendirani članovi, prema Statutu, imaju pravo na sjednicu na kojoj iznose svoju "obranu" i koja odlučuje o njima pozvati podupirućeg člana stranke. Tako je Grbin pred Statutarnu komisiju kao potporu pozvao šefa šibenskog SDP-a Tončija Restovića, Hajdaš Dončić krapinsko-zagorskog župana Željka Kolara, Zmajlović čelnika zagrebačkog SDP-a Gordana Marasa, a Babić bivšeg glavnog tajnika SDP-a Igora Dragovana.
Za petak je najavljeno okupljanje većine potpisnika pisma 90-orice kojim traže odstupanje Bernardića s čela stranke u općini Kamanje u kojoj bi se na neformalnom druženju trebali razgovarati o eventualnim budućim potezima nezadovoljnika, pogotovo potvrdi li Statutarna komisija odluku Glavnog odbora.
Željko Kolar, predstavnik suspendiranih, inače župan Krapinsko-zagorske županije, uoči dolaska na sjednicu kazao je kako očekuju priliku da isprezentiraju svoje stavove te da se na članove statutarne komisije vrši pritisak.
- Očekujemo priliku da isprezentiramo naše stavove. Prošlo je šest mjeseci od novog statuta, a to nije dobro. Vrši se pritisak na kolege koji su članovi statutarne komisije. Kroz medije se prezentira da se radi o četiri kolege, što nije točno. Radi se o nas 96 koji smo potpisati pismo za ostavku Davora Bernardića. Zahtjev koji je Siniša Hajdaš Dončić predao, za ostavkom Bernardića, nije njegov stav nego stav SDP-a u Krapinskoj-zagorskoj županiji. Ima tu puno argumenata o kojima ćemo govoriti - kazao je Kolar.
- Mi ćemo iznijeti argumente koje imamo pa ćemo vidjeti. Osam članova komisije imamo, ja nisam nikoga posebno pozivao da dođe i ne znam tko će doći. Vidjet ćemo kako će se glasati. Moramo imati nadpolovičnu većinu, barem relativnu. Sva osmorica bi trebali doći i glasati za tu odluku, bez obzira kakva ona bila - dodao je Kolar i zaključio da im je nebitno hoće li se mišljenja iznositi o svakom pojedinačno ili skupno. Isto tako, kaže, da im je potpuno svejedno tko će sjesti s 'druge strane'.
POGLEDAJTE VIDEO:
Njima četvorici je, kao vođama pobune protiv predsjednika stranke, Glavni odbor SDP-a na 12-satnoj sjednici sredinom srpnja izrekao stegovnu mjeru privremenog oduzimanja prava na obnašanje svih funkcija u SDP-u i članskih prava na dvije godine, na što su se oni žalili.
Glavni odbor stranke u srpnju im je izrekao stegovnu mjeru privremenog oduzimanja prava na obnašanje svih funkcija u SDP-u i članskih prava na dvije godine. To znači da se u tom razdoblju ne bi mogli kandidirati na izborima.
Ako Statutarna komisija amenuje odluku Glavnog odbora, što je i učinila, njih četvorica više neće biti članovi Predsjedništva, a ostali bi i bez funkcija u županijskim organizacijama. Hajdaš Dončić mogao bi se pozdraviti i s funkcijom potpredsjednika Sabora.
Podsjetimo, njima je Glavni odbor SDP-a sredinom srpnja izrekao sankciju privremenog oduzimanja prava na obnašanje svih funkcija u SDP-u i članskih prava na dvije godine, što im također priječi i da se kandidiraju na svakim budućim izborima u stranci u tom razdoblju. Na takvu su se odluku žalili, a u utorak će Statutarna komisija raspravljati o njima.
"Nadam se da će Statutarna komisija, za razliku od prošlog sastava koji je isključivo jednoglasno donosio odluke po volji predsjednika stranke, da će ova Komisija donositi odluke u skaldu sa statutom. Dodatno, paradoks je da je osoba koja je u prošlom mandatu donosila takve odluke (Peđa Grbin), danas predmet procesuiranja, no takvi paradoksi se događaju u politici. Snažno se protivim sankcioniranju bilo koga zbog javno izrečene kritike vodstvu stranke, pa tako i ovoj četvorci", kazala je Kolarić za vijesti.hr.
Podsjetimo, Statutarnu komisiju vodi pravnik Zoran Bauer, a potvrdi li ona odluku Glavnog odbora protiv četvorice »pučista«, u praksi to znači da više neće biti članovi Predsjedništva, a predloži li Predsjedništvo, Hajdaš Dončić i Zmajlović mogli bi otići i sa čelnih funkcija u svojim županijskim organizacijama na koje su izabrani u lipnju. Hajdaš Dončić mogao bi ostati i bez funkcije potpredsjednika Hrvatskog sabora.
Dan uoči sjednice Statutarne komisije, njezin član Hrvoje Nekić podnio je neopozivu ostavku na tu poziciju.