ELN je bio zaprijetio prekidom pregovora ako mu se ne prizna takav status, koji mu omogućuje da se razlikuje od drugih naoružanih skupina, poput narkobandi, s kojima Petro također želi zaključiti "posvemašnji mir".
Gerila je na Twitteru s odobravanjem dočekala "dogovor o pitanjima bez kojih nije moguće jasno i odlučno voditi mirovni proces, napose o pravnoj kvalifikaciji ELN-a kao naoružane pobunjeničke političke organizacije".
Izaslanici su se ujedno dogovorili da će uspostaviti komunikacijski kanal koji će biti otvoren u vrijeme obustave pregovora, kojih je zadnji krug počeo 13. veljače u Meksiku, pod pokroviteljstvom Čilea, Venezuele, Norveške, Meksika i Brazila i o tome da se bilateralno primirje uvrsti na dnevni red.
Vojska nacionalnog oslobođenja (ELN) koju su osnovali simpatizeri Ernesta Che Guevare i kubanske revolucije, posljednja aktivna gerila u zemlji, nastavila je pregovore s vladom u studenom 2022. nakon četverogodišnjeg prekida.
Predsjednik Petro, i sam bivši pripadnik gerilskog pokreta M-19, proglasio je 1. siječnja primirje s pet naoružanih skupina, pa tako s ELN-om, koji je odmah zatim demantirao predsjednika.
Krajem siječnja kolumbijska vojska je, međutim, ubila devetoricu navodnih pripadnika gerile.
Petro, koji je u kolovozu preuzeo dužnost kao prvi ljevičarski predsjednik u kolumbijskoj povijesti, želi uspostaviti "posvemašnji mir" s mnogobrojnim naoružanim skupinama koje djeluju u zemlji, a većinom su umiješane u krijumčarenje droge.