U vukovarsku Kolonu sjećanja predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ove godine stigla u zengama, žutim čizmama kakve su i 1991. nosili branitelji.
POGLEDAJTE VIDEO:
I prošlih godina se pojavljivala u njima i time podsjetila na obuću koja je 1991. bila od velike pomoći vukovarskim braniteljima koji zbog blokade grada nisu imali kvalitetnu odjeću i obuću.
POGLEDAJTE VIDEO:
Iz Borova su za Večernji list objasnili kako su s proizvodnjom žutih čizama započeli tijekom 1985. Naručila ih je američke tvrtke Royce Shoes, a bila su namijenjene nošenju u američkim pustinjama i planinama.
Kako je ispričao Ivan Hubalek, bivši član uprave Borova, zadnje količine ovih čizama nisu isporučene naručiteljima zbog rata. Dio proizvedenih čizama ostao je u skladištima tvrtke, te su ih počeli nositi branitelji.
- Te čizme su postale jedan od simbola ratnog Vukovara, a mnogima od branitelja upravo su one pomogle da lakše prebrode kišne i hladne dane. Poslije im je činjenica što su imali 'zenge' predstavljala veliki problem nakon zarobljavanja. Zbog tih čizama, po kojima su bili prepoznatljivi, doživjeli su dodatne torture. Svjedoče to i mnogi zatočenici srpskih logora koji su se u svojim kasnijim izjavama prisjetili ispitivanja i batinanja jer su na sebi imali 'zenge'. Zbog toga su po logorima imali 'poseban tretman – kaže Hubalek.
- Naše 'žute cipele' Zenge postale su simbolom brige za hrvatskog branitelja. Za vremena zime, braniteljima su dane žute čizme u Borovu te su oni u njima odlazili u obranu i na taj način postale simbolom koraka u bitci za Vukovar - rekli su svojedobno u Borovu, koje je opet počelo proizvoditi modele za muškarce i žene.
'I danas, hodajući šetnicom uz Dunav, ako sklopite oči i čujete vjetar, čuju se koraci žute čizme. Zvuk koraka slobodne vukovarske mladosti' - citat je iz ulomka jednog logoraša.