To je to što me zanima!

Kolinda o avionima: Inzistiram da dobijemo što smo dogovorili

U Vladi su rekli da je “proces nabave zrakoplova u tijeku, a Izrael i SAD trebaju dati objašnjenje zašto je prodaja obustavljena. Hrvatska inzistira da se poštuje sve što je bilo navedeno u ponudi Izraela
Vidi originalni članak

Inzistiram da dobijemo što smo dogovorili i po cijeni po kojoj smo dogovorili, poručila je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović na druženju s novinarima u Vili Prekrižje komentirajući probleme oko prodaje borbenih aviona Hrvatskoj. Izvijestila je i da se čula s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. 

- Riječ je o nečemu na što mi ne možemo utjecati jer je riječ o tehničkim pregovorima između SAD-a i Izraela - rekla je predsjednica.

Razgovarala je i s veleposlanikom SAD-a Robertom Kohorstom i navela kako će postupak oko aviona trajati još koji tjedan, a koliko točno ne zna.

- Riječ je o ogromnim novcima i treba postupati transparentno i odgovorno. Mislim da je u ovoj situaciju bolje ići temeljito nego na brzinu ga okončati - kazala je Grabar Kitarović. 

Podsjetila je na proces izbora te da je četiri ponude izraelska bila daleko najbolja u svim elementima. Postupak oko nabavke zrakoplova vodilo je Ministarstvo obrane, a ona je, kaže, tu i tamo bila izvješćivana o “nekim elementima uključujući od strane Amerikanaca da oni žele da budemo svi sigurni da Hrvatska u konačnici neće platiti bilo kakve dodatne novce za cijeli ovaj posao sa zrakoplovima". Podsjetila je i na remont MIG-ova iz 2013. godine koji, kaže, završio neslavno i većina ih je prizemljena na Plesu. 

- Voljela bih da smo mogli kupiti nove avione no moramo biti odgovorni jer ima puno potreba u Hrvatskoj od socijalnih, zdravstvenih, školskih i ostalih. U konačnici moramo kupiti ono što je u skladu s našim mogućnostima i državnim interesima - zaključila je predsjednica.

'TRAŽIMO RJEŠENJE' SAD o blokadi izraelskih F-16: 'Jasno smo rekli svoje uvjete!'

Dodatne troškove plaćaju Izraelci?     

State Department je poslao obavijest Kongresu o transferu trećoj strani, kad je riječ o izraelskoj prodaji borbenih zrakoplova F-16 Hrvatskoj, potvrđeno je HTV-u u Washingtonu. Kongres sad ima 15 dana za notifikaciju transfera prema američkom zakonu o izvozu oružja.

ŠTO JE POTPISALA HRVATSKA? Rasplet situacije oko F-16? U petak sastanak SAD-a i Izraela
Podsjećamo, prošli tjedan javnost je saznala kako SAD blokira Izraelu prodaju 12 zrakoplova F-16 Barak.
Riječ je o zrakoplovima starima tridesetak godina, proizvedenima u SAD-u, koje je Izrael nadogradio i koji bi Hrvatsku kroz deset godina stajali 2,9 milijardi kuna.

AMERIČKI VELEPOSLANIK 'Izrael mora prihvatiti tehničke uvjete da bi pristali na prodaju'

Američko veleposlanstvo objavilo je, naime, kako SAD vojnu opremu koju proizvede prenosi partnerima putem sustava Inozemne prodaje oružja u sklopu koje se kupac obvezuje da će tražiti pismeno odobrenje Washingtona prije promjene krajnje upotrebe, modificiranja ili daljnje prodaje, regulirane putem takozvanog sustava Transfera trećoj strani.

TOMISLAV KLAUŠKI Zašto je Amerika 'zaključala' nabavku izraelskih aviona F16

- Izraelci moraju prihvatiti naše tehničke zahtjeve. Kad se to učini, možemo krenuti dalje i prodaja zrakoplova bit će odobrena - rekao je prošli tjedan Robert Kohorst, američki veleposlanik u Hrvatskoj.
U Vladi su rekli da je “proces nabave zrakoplova u tijeku, a Izrael i SAD trebaju dati objašnjenje zašto je prodaja obustavljena. Hrvatska inzistira da se poštuje sve što je bilo navedeno u ponudi Izraela za višenamjenski borbeni avion F-16 C/D Block 30 Barak te stoga nije moguća nijedna druga inačica zrakoplova”.

Idi na 24sata

Komentari 173

  • pametnjaković Zvonimir 27.12.2018.

    Tako je precjednice ak nebudu poslušali onda odi odma na plot ispred Bijele kuće Jebo im pas mater I viči na njih prek plota Te im jebo pas mater

  • Zvorano 22.12.2018.

    Kolinda a kome idu 300 i nešto Mil. $ Razlike u računu?

  • ina67 13.12.2018.

    I mi bi insistirali da budemo Švicarska, ali eto danas izašlo da nam proizvodnja uvelike stagnira. Nije jasno kako, kad otvaramo tvornicu za tvornicom.

Komentiraj...
Vidi sve komentare