Nakon odluke Nacionalnog stožera da ograniči radno vrijeme kafića i noćnih klubova došlo je i do njihovih. Tako je među prvima vijest o zatvaranju objavio popularni makarski klub Makarana Bar.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Morali smo zatvoriti. Mi smo noćni klub i ne možemo raditi pod ovim uvjetima. Nažalost, moguće je da će doći i do otpuštanja radnika, imamo velike gubitke od početka pandemije, a ovo je veliki udarac - rekli su nam iz kluba. Osim njih vrata je zatvorio i poznati splitski klub Vanilla, ali i kultni Revelin u Dubrovniku.
- Tijekom cijele 2020. noćni klub Revelin radio je pet ili šest večeri. Zatvorili smo klub još u trećem mjesecu čim je stručni stožer donio odluku. U petak nam je bila prva radna večer ove sezone za koju smo se dugo pripremali. Zaposlili smo i 30 novih radnika, a tijekom pandemije nitko od naših zaposlenika nije dobio otkaz. Jednu večer smo samo odradili, ali zdravlje naših zaposlenika, ali i brojnih gostiju koji posjećuju naš klub nam je na prvom mjestu - rekao nam je Marko Plavčić, voditelj odnosa s javnošću noćnog kluba Revelin. S njim se slažu i splitske kolege.
- Oduševljeni smo odlukom. Šalu na stranu, ovakva odluka sigurno će utjecati na naš posao. Taman nam je krenulo i računali smo da ćemo još desetak dana raditi dobar posao, ali ništa od toga. Poštujemo sve mjere, a klub smo zatvorili do daljnjeg. Točnije, dok stožer ne donese novu odluku - rekli su nam iz splitskog noćnog kluba Vanilla. Mnogi drugi vlasnici noćnih klubova su očajni, kažu nam, ovakve gubitke ne mogu izdržati.
- Odluka je katastrofalna. Zatvaranja su trebala biti po županijama, a ne na nacionalnoj razini. Ne možemo mi koji nismo žarišta podnositi isti teret kao i oni gdje imaju na desetke zaraženih. To nije fer. Ovo je veliki udarac, u noćnom radu imamo najveće prihode - rekli su nam iz riječkog noćnog kluba Karolina.
Nacionalna udruga ugostitelja uoči nadolazećeg vikenda, a povodom najnovije odluke Stožera civilne zaštite o ograničavanju radnog vremena barova, poziva sve ugostitelje da se kao i uvijek do sada pridržavaju svih mjera i preporuka koje su propisane od strane epidemioloških službi te Stožera. Međutim, prihvaćajući epidemiološku realnost, Udruga mora naglasiti kako je odluka donesena bez uvažavanja ugostiteljske struke i specifičnosti rada široke kategorije raznolikih objekata koji spadaju pod barove.
- Nepravedno je da se danas ugostitelji koji su poslovali u skladu sa svim propisanim mjerama, kao i čitave regije bez rasta broja zaraženih, poput Istre i Kvarnera, kažnjavaju zbog propusta u nekoliko klubova. Protivimo se ograničavanju radnog vremena, budući da barovi obuhvaćaju prevelik broj ugostiteljskih objekata, u rasponu od mirnih cafe barova na plaži u Istri do najvećih klubova na Jadranu. Naš je prijedlog da se svaki klub ili drugi objekt specificiran kao žarište odmah privremeno zatvori na 14 dana uz testiranje svih zaposlenika - ističe Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja.
Veliki problem hrvatskih barova, naglašavaju iz udruge, je visoki porez na dodanu vrijednost, koji se na usluživanje pića i napitaka obračunava po stopi od 25 posto, na što još lokalna samouprava najčešće dodaje porez na potrošnju. Istodobno, u zemljama na Mediteranu se pića i napitci oporezuju bitno nižim stopama PDV-a, a pojedine države sada zbog epidemije koronavirusa PDV u ugostiteljstvu ruše i do 5% te subvencioniraju potrošnju građana u ugostiteljskim objektima.
- Ugostiteljima ovih deset dana ograničenja radnog vremena neće značiti previše, većina nas je ionako već financijski propala. Predstoji nam katastrofa za ugostitelje i tragedija za njihove zaposlenike, uglavnom mlade ljude koji će nakon što ostanu bez posla svoju sreću potražiti izvan Hrvatske. Jedina šansa da preživimo i dočekamo iduću sezonu, koja će možda biti bolja, jest da se ubrza kreditiranje ugostitelja za likvidnost putem HBOR-a i HAMAG BICRO-a te da nam se kroz nižu stopu PDV-a na pića i napitke omogući da taj novac u budućnosti vratimo - zaključuje Medak.
Nacionalna udruga ugostitelja pozvala je i na češće inspekcije i kažnjavanje ugostitelja koji se ne pridržavaju epidemioloških mjera, budući da takvi ugostitelji nanose štetu javnom zdravlju i poslovanju svih koji dosljedno provode mjere.