Bez potpunog pristupa informacijama koje Kina ima, ne možete reći ovo ili ono, rekao je glavni ravnatelj WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus odgovarajući na pitanje o podrijetlu virusa.
- Sve hipoteze su na stolu. To je stav WHO-a i zato smo tražili od Kine da bude kooperativna u vezi s ovime - istaknuo je te dodao -Kad bi to učinili, znali bismo što se dogodilo ili kako je počelo.
Virus je prvi put identificiran u kineskom gradu Wuhanu u prosincu 2019., a mnogi sumnjaju da se proširio na tržnici živih životinja prije nego što je zahvatio cijeli svijet i ubio gotovo 7 milijuna ljudi.
Podatke iz ranih dana pandemije covida kineski su znanstvenici prošli mjesec nakratko unijeli u međunarodnu bazu podataka.
Uključivao je genetske sekvence pronađene u više od 1000 uzoraka iz okoliša i životinja uzetih u siječnju 2020. na tržnici plodova mora Huanan u Wuhanu, mjestu prve poznate epidemije covida.
Podaci su pokazali da je DNK više životinjskih vrsta - uključujući rakunske pse - bio prisutan u uzorcima iz okoliša koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje covid, što sugerira da su oni "najvjerojatniji prijenosnici" bolesti, prema timu međunarodnih istraživača.
Međutim, u nerecenziranoj studiji koju je ovaj tjedan objavio časopis Nature, znanstvenici iz kineskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti osporili su nalaze međunarodnog tima.
Rekli su da uzorci nisu pružili dokaz da su životinje zaista zaražene. Uzeti su i mjesec dana nakon što je na tržnici prvi put virus prenesen s čovjeka na čovjeka, pa čak i ako su bile pozitivne na covid, životinje su mogle dobiti virus od ljudi.
Maria Van Kerkhove iz WHO-a, tehnička voditeljica za covid-19, rekla je da najnovije kineske informacije nude neke "naznake" o podrijetlu, ali ne i odgovore. Rekla je da WHO radi sa znanstvenicima kako bi saznali više o najranijim slučajevima iz 2019., kao što je mjesto gdje se nalaze zaraženi.
Dodala je da WHO još uvijek ne zna jesu li u Kini provedena sva potrebna istraživanja.
WHO je također zatražio od Sjedinjenih Država izvorne podatke koji podupiru nedavnu studiju američkog ministarstva energetike koja je sugerirala da je pandemiju covida-19 uzrokovalo curenje iz laboratorija, dodala je.