Jan Pirš (14), dječak iz Slovenije, boluje od bulozne epidermolize (BE), ali će sljedećih tri do četiri godine normalno moći micati prstićima i koristiti se rukama. To mu je omogućio plastični kirurg dr. Antun Kljenak iz Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, koji je na Janovim rukama prvi put u svijetu izveo takvu transplantaciju kože i svojevrsne rekonstrukcije šake. BE je genetska bolest kod koje je specifična preosjetljivost kože i sluznice, a oboljele boli i najobičniji dodir. Koža im se pretvara u rane. Kako su im šake najizloženije, vremenom im prsti praktički nestanu u amorfnoj masi, u koju se šaka pretvori. Stoga je dr. Kljenak osmislio ponajprije poseban način uzimanja zdrave kože - uzeo je kvadratni centimetar od majke i jedan od dječaka metodom rolanja. Koža se ubacuje u mini laboratorij “Recell”, koji je rastvara na pojedinačne stanice. One se potom stavljaju u sprej i transplantiraju na oštećeno tkivo tako da se doslovno špricaju.
Operaciju šaka kod BE-a na ovakav način nitko u svijetu prije nije napravio. Janu je zahvat od 24.000 eura platilo slovensko zdravstveno osiguranje. Pomogla mu je i hrvatska udruga Debra, kojima možete pomoći pozivom na broj telefona 060 888 701.
LABORATORIJ KOJI STANE U DŽEP
Mini laboratorij “Recell” stoji 1500 eura i za jednokratnu je uporabu. Zdravu kožu razdvaja na stanice. Uz sami zahvat, dr. Kljenak je osmislio i matematičku formulu rizika, prema kojoj je u ovakvih pacijenata (anestezija je za njih iznimno opasna) najbolje obaviti i neke dodatne zahvate dok su pod anestezijom za operaciju, poput popravka zubi i sl. Rizik smrtnosti tako se maksimalno smanjuje.