Svetkovina Velike Gospe poručuje da se život ne može u potpunosti ostvariti samo u okrenutosti prema zemlji, već se potpuno ostvarenje i punina ljudskoga života prima kao nagrada ljudske okrenutosti prema Bogu, poručio je u u subotu nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić.
POGLEDAJTE VIDEO (klubovi su postali nova žarišta):
Predvodeći misno slavlje u svetištu Gospe od utočišta u Aljmašu na svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo nadbiskup Hranić u propovijedi je istaknuo kako se za razumijevanje Marijina uznesenje na nebo moramo usredotočiti na Uskrs, na središnje otajstvo našega spasenja i vjeru u prekogrobnu novost i vječni život, pri čemu je, rekao je, Marija bila najviše uronjena u to otajstvo.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ ALJMAŠA:
Upozorio je kako suvremeni čovjek sve više želi biti radikalno neovisan, jer ne želi ovisiti o Bogu, ni o drugim ljudima, ili zakonima prirode, a obveze prema drugima doživljava kao ugrozu vlastite komotnosti. Na taj način, smatra Hranić, "suvremeni čovjek postaje osuđen na ulazak u džunglu tržišnoga natjecanja i prepušten njegovim zakonima".
- Kada se sve sruši, ostaju samo veze braka, obitelji, prijateljstva. Otkrili smo da smo i kao članovi jednoga naroda vezani nečim što je neraskidivo, ali iznad svega ponovno otkrivamo da smo ovisni o Bogu - istaknuo je Hranić.
Velika iluzija tražiti mir i sreću samo u ovozemaljskim okvirima
Nadbiskup je podsjetio kako su političari, gospodarstvenici i sindikalni čelnici do nedavno govorili o gospodarskom rastu, povećanju plaća i mirovina, a onda nas je, ustvrdio je, "nevidljivi virus bacio na koljena".
- Trenutačna pandemija koronavirusa otkrila nam je kako je sve što radimo i u što smo bili pozvani vjerovati nedosljedno i krhko. Znanost nam je pobjedonosno obećavala da možemo sve dalje gurati granice prirode, a onda je došla pandemija, i postali smo ograničeni virusom, o kojem gotovo ništa nismo znali - ocijenio je nadbiskup Hranić.
Zato, rekao je, Marijino uznesenje na nebo stoga poručuje da prava ljudska veličina nije veličina svemoćnih kraljeva i vlastodržaca, ni neovisnost o drugima, već da se prava veličina nalazi u sposobnosti ljubiti i ostati vjeran, biti u relaciji s drugima, i onda kada to traži žrtvu te odustajanje od svoje komotnosti, te biti u zajedništvu s Bogom. Nadbiskup Hranić istaknuo je kako je velika iluzija tražiti mir i sreću samo u ovozemaljskim okvirima, očekivati njihovu trajnost u nekom zemaljskom raju, kojega čovjek ostvaruje samo svojim naporima.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ VRPOLJA:
- Bez vjere u uskrsnuće svaka je ljudska sreća umanjena činjenicom da jednom mora prestati, a Marijina proslava plod je takve vjere - poručio je nadbiskup Hranić.
Tijekom dana u Aljmašu će se, uz ostalo, služiti svete mise za stradalnike Domovinskog rata te za mlade bračne parove i njihovu djecu, s blagoslovom djece nakon mise. Upravitelj aljmaškoga svetišta Ante Markić pozvao je sve hodočasnike da na misnim slavljima sudjeluju u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama, preporukama nacionalnoga Stožera Civilne zaštite i uputama crkvenih vlasti, jer, kako je rekao, "razboritost nalaže da u okolnostima epidemije koronavirusa budemo pažljivi i odgovorni prema sebi i drugima".
U Sinju većina bez maski
U Sinj je od jutra stiglo mnogo vjernika kako bi proslavili blagdan Velike Gospe. U gradu vlada velika gužva i tek pokoji vjernik nosi zaštitnu masku.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ SINJA:
Iako je oko 11 sati počeo jaki pljusak, nadbiskup Marin Barišić počeo je s misom, a brojni vjernici pokušavali su ga čuti dok su se skrivali od kiše.
- Sliku Čudotvorne Gospe Sinjske, umjesto procesije, iznijet ćemo van na crkveno dvorište. Bit će vam na pogled, ali vas molimo da se ne tiskate oko nje i da je ne dodirujete. Izostat će dakle, vanjska manifestacija, ali neće izostati duh samoga blagdana Velike Gospe. Na sam blagdan Velike Gospe isto tako svete su mise svaki sat (od 4 do 21 sat). Stoga vas molimo da razborito prosudite na koje ćete slavlje svete mise doći. Ako vidite da je dvorište već puno, pođite u grad i popijte kavu gdje cijene nisu višestruko povećane, pa dođite na sljedeću misu. Na samostanskom dvorištu čeka vas oko 600 sjedećih mjesta. Posredstvom video zida misu možete pratiti u crkvi i u klaustru - istaknuo je uoči proslave gvardijan Franjevačkog samostana i svetišta Gospe Sinjske fra Ante Čovo, piše Slobodna Dalmacija.
Na misi u Sinju su bili i ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović te župan Blaženko Boban, piše RTL.
Kardinal Bozanić: Obitelj je podnijela najveći teret prošlih mjeseci
Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u subotu se, predvodeći misu na blagdan Velike Gospe u marijanskom svetištu Majke Božje Bistričke, osvrnuo na pandemiju koronavirusa te rekao da je obitelj institucija koja je prošlih mjeseci podnijela najveći teret.
- Braćo i sestre, dok vas gledam ovdje, vidim da prevagu čine obitelji. Možemo reći da je obitelj ona institucija koja je prošlih mjeseci podnijela najveći teret i sačuvala nas. Kad je sve stalo, obitelj je ostala - istaknuo je Bozanić okupljenim vjernicima na središnjem misnom slavlju u crkvi na otvorenome.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ MARIJE BISTRICE:
Obitelj je od prvašića do kraja osnovne škole pratila djecu i mlade i ona je onaj kutak sigurnosti, dodao je.
- Znakovito je da se u vremenu kad se pokušavalo i pokušava obitelj kao instituciju obezvrijediti, vraćamo ponovno toj osnovnoj stranici ljudskoga društva - obitelji. Obitelj nas spašava - poručio je Bozanić.
Obitelj u kojoj ima mjesta Bog, koji povezuje, ujedinjuje i diše, naveo je, dodavši da se danas posebno molio za obitelji.
70. obljetnica od proglašenja dogme
Ove se godine navršava 70. obljetnica od proglašenja dogme o Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo dušom i tijelom, koju je 1. studenoga 1950. svečano proglasio papa Pio XII. Svetkovinom Velike Gospe 15. kolovoza. Vjernički narod od davnine slavi to otajstvo vjere, istaknuo je Bozanić.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ KAMENSKOG:
Podsjetio je da svetkovinu Velike Gospe rado nazivamo i hrvatski ljetni Božić, istaknuvši da svetkovina Marijina uznesenja uzdiže naš pogled prema visinama, usredotočuje misli i diže našu dušu prema raju i vječnosti.
U današnje vrijeme, u vrijeme sadašnjih kušnji, pritisnuti raznim nedaćama, rekao j Bozanić, molimo Boga da nam po zagovoru Bogorodice Marije i blaženoga Alojzija Stepinca udijeli milost pokore i obraćenja, mir duše i tijela, da nas i sav svijet oslobodi od pandemije bolesti koronavirusa.
POGLEDAJTE GALERIJU IZ ŠIROKOG BRIJEGA:
- U raznim vremenima haranja kuge u prošlosti, vjernici su ustajali i hitali Mariji tražeći njezin zagovor kod Boga. I mi to danas činimo. Ovo je vrijeme posebne molitve, posebnog uzdisanja duše prema Bogu da nas oslobodi, jer samo nas on može osloboditi od raznih oblika pandemije - poručio je kardinal.