Novo ublažavanje mjera protiv koronavirusa i propisa o karanteni velegradovi Kine, zemlje od 1,4 milijarde ljudi, primili su u petak s mješavinom olakšanja i zabrinutosti.
Blaže mjere pozdravljaju radnici ogorčeni gospodarskim posljedicama lockdowna, zatvaranja koje su kineske vlasti nametale tri godine strogom politikom nulte stope zaraze.
Međutim, dio stanovništva strahuje, posebno stariji ljudi kojih je mnogo necijepljenih. Shi Wei, stanovnik Pekinga koji boluje od limfoma i uglavnom je zbog toga u izolaciji, zabrinut je da bi se mogao zaraziti i prenijeti bolest na 80-godišnju majku kada bude otpušten iz bolnice.
"Jedino mi preostaje moliti se bogu da me zaštiti", kaže.
Kineske tvrde mjere u pandemiji ostavile su posljedice posvuda: od pada domaće potrošnje i pada BDP-u do nesigurnosti lanca opskrbe i mentalnog stresa u stotina milijuna stanovnika.
Bijes zbog najstrožih mjera na svijetu izazvao je zadnjih dana prosvjede u više od 20 velegradova, prvi put otkako je predsjednik Xi Jinping stupio na dužnost 2012.
Ni 24 sata od sukoba prosvjednika s interventnom policijom u utorak u Guangzhou, golemom industrijskom centru sjeverno od Hong Konga, gradske vlasti ukinule su lockdown za najmanje sedam okruga.
"Konačno se možemo polako vraćati normalnom životu", kaže Lili (41), koja radi za lanac restorana u Guangzhou i dopušteno im je ponovno otvaranje.
Zbog mjera zatvaranja zadnjih godina prihodi restorana pali su za 30 posto, objašnjava Lili i dodaje da "javnost to više ne može podnositi, svi žele otvaranje... vlasti Guangzhoua konačno su čule što smo tražili".
Zamjenica kineskog premijera Sun Chunlan, zadužena za mjere protiv covida, rekla je ovaj tjedan da sposobnost virusa da izazove bolest slabi, a ta je poruka u skladu s procjenama svjetskih zdravstvenih vlasti izrečena prije već više od godinu dana.
Kada su objavile mjere ublažavanja vlasti velikih gradova nisu se pozivale na provjede kao razlog, no zdravstvene vlasti su ipak kazale da Kina sluša "zabrinutost" javnosti.