To je to što me zanima!

Kina: Američka demokracija je 'oružje za masovno uništenje'

Kina je izostavljena iz dvodnevnog virtualnog samita i ljutito je odgovorila optužujući američkog predsjednika Joea Bidena da izaziva ideološke podjele iz doba hladnog rata
Vidi originalni članak

Kina je u subotu američku demokraciju nazvala "oružjem za masovno uništenje", nakon samita za demokraciju koji je SAD organizirao kako bi ojačao istomišljenike u suočenju s autokratskim režimima.

Kina je izostavljena iz dvodnevnog virtualnog samita - zajedno sa zemljama među kojima su Rusija i Mađarska - i ljutito je odgovorila optužujući američkog predsjednika Joea Bidena da izaziva ideološke podjele iz doba hladnog rata.

KAMPANJA REPRESIJE Reporteri bez granica: 'Kina je zemlja s najviše zatvorenih novinara na svijetu, čak 127'

"'Demokracija' je odavno 'oružje za masovno uništenje' koje SAD koristi za upletanje u druge države", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova u online priopćenju, koje je također optužilo SAD da su "potaknule 'obojene revolucije'" u inozemstvu.

Ministarstvo je također tvrdilo da je samit organizirao SAD kako bi "povukao crte ideoloških predrasuda, instrumentalizirao i naoružavao demokraciju... (i) poticao podjele i sukobe".

SAD, AUSTRIJA I BRITANIJA Kina upozorila: Zapadne države koje budu bojkotirale zimske olimpijske igre 'platit će za to'

Umjesto toga, Peking je obećao da će se "odlučno oduprijeti i suprotstaviti svim vrstama pseudodemokracija".

Uoči samita, Kina je pojačala propagandni napad kritizirajući američku demokraciju kao korumpiranu i neuspješnu.

Umjesto toga, iznijela je vlastitu verziju "pučke demokracije" u bijeloj knjizi objavljenoj prošli tjedan čiji je cilj ojačati legitimitet sve autoritarnije vladajuće Komunističke partije pod predsjednikom Xi Jinpingom.

PRIMJENJUJE SE INJEKCIJOM Kina odobrila prvi lijek protiv korone: Sprječava da pacijenti razviju teške komplikacije

Iako je SAD u više navrata nijekao da će biti još jednog hladnog rata s Kinom, napetosti između dva najveća svjetska gospodarstva zadnjih su godina porasle zbog više pitanja, među kojima su trgovina, tehnološko natjecanje, ljudska prava, Xinjiang i Tajvan.

Američko ministarstvo financija u petak je sankcioniralo dvojicu visokih kineskih dužnosnika zbog kršenja ljudskih prava u regiji Xinjiangu i stavilo kinesku tvrtku za nadzor umjetne inteligencije SenseTime na crnu listu zbog svoje tehnologije prepoznavanja lica koja cilja na ujgursku manjinu.

GRAĐANI TRAŽE KAZNU Policija u Kini zaustavila prisilni brak maloljetnice, roditelji ju prodali za 270.000 kuna

Tajvan, demokratski samoupravni otok na koji pravo polaže Kina, pozvan je na američki samit u jasnom preziru prema svom većem susjedu.

No, usred Bidenova samita Peking je dobio poticaj kada je Nikaragva odustala od prethodnog diplomatskog saveza s Tajvanom, rekavši da priznaje samo Kinu.

Ta objava ostavlja Tajvan sa samo 14 diplomatskih saveznika. Kao odgovor, američki State Department pozvao je "sve zemlje koje poštuju demokratske institucije" da "prošire angažman" s otokom.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Dalibor0704 11.12.2021.

    Pitajte Assangea o USA demokraciji.

  • Apsurdistanska mafija 11.12.2021.

    NE postoji nikakva Američka demokracija no ono što je realistički nezaobilazno ukoliko bude ikad stiglo do onoga što možemo postaviti u oblik pitanja ( TKO ) i kome pripada pravo na život na ovoj planeti onda će Ameri tu sebe postavljati u povlašten položaj ! Za sada to ćine u rukavicama raznih konvencija, i igara bez granica  koje vode u strateškim ratovima okupacije naftnih resursa  ! Sljedeće je definitivno okupacija izvorišta  pitke vode koje je sve manje u zoni zdravih potencijala za život ! 

Komentiraj...
Vidi sve komentare