Tko god je u prvoj epizodi serije “Ravna gora”, srpskog tv pothvata godine, očekivao otvoreno veličanje četništva, nije dobio potvrdu - ali serija ima još devet epizoda, pa je prerano za političke sudove.
Oni estetski već se mogu izreći s dosta pouzdanosti. Vizualna razina ravnogorske “nanizanke” vrlo je visoka - producenti su za njezino snimanje nabavili posebnu kameru iz Sjedinjenih Država, pa je “Ravna gora” u HD formatu, jako atraktivna. Prva epizoda “Napad” prikazuje njemački napad na Kraljevinu Jugoslaviju, 6. travnja, i njegova - prema viđenju režisera Bajića - ključnog aktera, generala Borivoja Mirkovića koji je bio glavni aranžer puča 27. ožujka, kojim je Jugoslavija raskinula pakt s Hitlerom i izazvala Njemačku na napad.
Mirkovića glumi Lazar Ristovski, poznat glumac srednje generacije, koji je generalu i fizički dosta sličan. Pomalo začuđuju kostimografija i scenografija serije - umjesto realističnog prikaza siromašne Srbije, Bajić je likove odjenuo u pompozne odore, a interijere i eksterijere birao kao da snima “Ljetnikovac u Toskani“, ekranizaciju romana Saumereta Maughama, koji se prošlog tjedna vrtio na HTV-u, a prikazuje isto povijesno razdoblje, predvečerje i početak rata, samo u bogatoj Italiji a ne u devastiranoj Srbiji.
Radoš Bajić za vrijeme snimanja serije pokrenuo je lavinu protesta.
Nekoliko rečenica glasovita pilota iz “Partizanske eskadrile“ Hajrudina Šibe Krvavca - pokrenulo je masovne proteste u Srbiji. Bajić je u jednom intervjuu rekao da će serija, koja prikazuje raspad Kraljevine Jugoslavije i Drugi svjetski rat, osim o partizanskom govoriti i o ravnogorskom pokretu a “pored Josipa Broza i o velikomučeniku pukovniku Mihajloviću“.