Znamo za zabranu posjeta zatvorenicima, javili su nam, kazala nam je Katarina Dominić Srnec, najstarija kći Smiljane Srnec iz Palovca, kojoj sude zbog ubojstva sestre Jasmine Dominić (23).
POGLEDAJTE VIDEO:
Kaže da je majku vidjela koji tjedan prije zabrane i nema pojma kad će ponovno imati prilike. Smiljana Srnec nalazi se u istražnom zatvoru u Varaždinu već više od godinu dana. Uhitili su je nakon što je 16. veljače prošle godine u zamrzivaču obiteljske kuće u malom međimurskom mjestu pronađeno tijelo njezine sestre Jasmine nestale prije čak 19 godina.
Zbog epidemije korona virusa u Hrvatskoj, Ministarstvo pravosuđa u petak je preventivno privremeno zabranilo posjete svim zatvorenicima i istražnim zatvorenicima na dva tjedna. Ovisno o epidemiološkoj situaciji, vrlo je izgledno da bi ta zabrana mogla potrajati i duže.
- Jeste li zabrinuti za majku? - pitamo Katarinu.
- Ne bih to komentirala - kratko odgovara.
Zanimalo nas je gdje joj je baka, Smiljanina i Jasminina majka Katarina Dominić koja radi u inozemstvu.
- U Njemačkoj je trenutno. Otišla je nakratko i trebala se vratiti. Mislim da je sigurnije da ostane, ali vidjet ćemo - kaže.
I dok su Smiljanina majka Katarina i suprug Ivan Srnec iskoristili zakonsku blagodat i odbili svjedočiti na sudu protiv bliskog srodnika, njezina kćer je željela reći što zna.
Iz leda su virile noge i spolovilo
- Baka i majka telefonom su se dogovorile da se zamrzivač zamijeni pa smo mama, David i ja počeli prazniti škrinju. Bilo je jako puno leda, pa smo ostavili da se zamrzivač odmrzava do idućeg dana. Tad je David rekao da se vide ženske noge i spolovilo. Mami je pozlilo - ispričala je na sudu, a to je potvrdio i njezin izvanbračni suprug David.
Suđenje Smiljani ušlo je u završnu fazu. Na posljednjem ročištu trebala je iznijeti svoju obranu, no njezin branitelj Krešimir Golubić zatražio je izdvajanje zapisnika o očevidu nad škrinjom i nekih drugih dokaza kao nezakonitih.
Sud je to odbio, no on se na rješenje žalio te se trenutno očekuje odluka Vrhovnog suda o tom pitanju. Vrhovni sud treba riješiti i Smiljaninu žalbu na produženje istražnog zatvora, u kojemu je zbog opasnosti od ponavljanja djela. Županijski sud u Varaždinu svaka dva mjeseca odlučuje o tome treba li ga ukinuti.
Prošlog tjedna Vrhovni sud odbio je žalbu Smiljanina branitelja na još jedno produljenje istražnog zatvora.
- Razlozi zbog kojih je istražni zatvor određen i produljivan i nadalje postoje. Pravilno je prvostupanjski sud zaključio da postoji osnovana sumnja da je optuženica počinila kazneno djelo za koje se tereti. Riječ je o kaznenom djelu ubojstva počinjenog prije 19 godina, a žrtva je sestra optuženice. Tijelo je gotovo dva desetljeća bilo skriveno, a optuženica je prema stanju spisa više godina na drukčiji način prikazivala sudbinu žrtve - svoje sestre. Ove okolnosti upućuju na visok stupanj kriminalne volje kroz odlučnost, upornost i bezosjećajnost u počinjenju djela za koje se optuženica tereti - obrazložili su svoju odluku s Vrhovnog suda.ž
Podsjetili su i da prema nalazu i mišljenju vještaka psihijatra Smiljana ima poremećaj ličnosti s dominacijom disocijalnih i narcističkih obilježja. Dosad je na suđenju bilo dvanaest ročišta, a na posljednjem je optuženica, koja se dosad branila šutnjom, trebala iznijeti svoju obranu.
Sad se aktivno brani
- Nisam kriva - rekla je na početku suđenja te je i na ročištima aktivno sudjelovala postavljajući pitanja svjedocima.
Sudskom vijeću trebat će objasniti kako se otisak njezina desnog palca našao na crnoj vreći koja je bila preko Jasminine glave kao i zbog čega je lagala o tome gdje joj je sestra.
Podsjetimo, Jasmina je nestala, tvrdi tužiteljstvo, negdje tijekom ljeta 2000., a njezin nestanak prijavljen je tek pet godina kasnije. Prijavila ga je njihova majka Katarina Dominić, nakon što je u Jasmininoj sobi pronašla dokumente koji su istekli još 2003.
Policija je tad obavila razgovor i s ocem djevojaka, danas pokojnim Martinom Dominićem Fredijem. On im je ispričao da ga je Jasmina u kolovozu 2000. nazvala na mobitel dok je bio na terenu i tražila odobrenje za rad na brodu. Pristao je, a potom ga je, ispričao je policajcima, ponovno zvala u rujnu 2000. i molila da joj odobri odlazak u Francusku s dečkom.
Nakon toga se više nisu čuli. Rekao je da je cijelo vrijeme smatrao da Jasmina studira u Zagrebu iako je, prema podacima s Fakulteta političkih znanosti, status studenta izgubila još 1999. godine.