Nakon tretmana u njegovoj klinici dijete je bilo toliko slabo da nije moglo stati na noge. Nije mogla sama ni ući u auto, svjedočio je Goran M. na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu u nastavku suđenja Miroslavu Rimarčuku za nadriliječništvo. Podsjetimo, kemijskog tehničara terete da je od kolovoza 2011. do rujna 2013. u svojoj klinici, koja nije registrirana za medicinske usluge, pružao medicinske tretmane.
Goranovu 10-godišnju kćer koja ima dijabetes tipa 1 "liječio" je hladnim tuševima, vježbanjem, biljnim čajevima, te "plavim" i "bijelim produktom", koji joj je majka morala analno mazati. Osim toga, iz terapije je gotovo potpuno izbacio inzulin. Prije toga bila je na tretmanu u klinici Rimarchuk u Bugojnu u BiH.
- Nakon svega odveli smo je u Beograd u Institut majka i dijete. Dva tjedna je bila životno ugrožena. Rekli su nam da joj je oštećena jetra. Iz Instituta su odmah zvali socijalnu službu i policiju da pitaju šta smo to radili djetetu - ispričao je Goran. Tek tamo se uz infuziju i inzulin počela oporavljati.
'Tretman mi je naplatio 6000 eura'
Sve je, priča Goran, krenulo negdje na ljeto 2011. godine, nakon što su njihovoj kćeri dijagnosticirali dijabetes.
- Propisali su joj inzulin, 16 doza dnevno te poseban režim ishrane. Nismo znali puno o toj bolesti i tražili smo neko alternativno liječenje kojim bi joj smanjili doze inzulina. Rođakinja iz Bilja koja je u to vrijeme s kćerkom bila u Rimarčukovoj klinici u Zaprešiću kontaktirala ga je i pitala može li nas primiti. On je rekao da, budući da smo iz BiH, se javimo u istu takvu kliniku u Bugojnu - kazao je Goran.
Bez inzulina, na posebnom režimu prehrane u klinici te uz pojačanu tjelovježbu, djevojčica je počela vidno slabjeti. Njezin otac stoga je tražio od Rimarčuka da je primi u svojoj klinici u Zaprešiću. Tretmani nisu bili uspješni pa im je Rimarčuk preporučio da kćer odvedu u planine jer je u Bijeljini loša kvaliteta zraka. Ukupno je, tvrdi otac smršavila 10,5 kilograma, a tretman im je, prema optužnici, naplatio 6000 eura.