Cigani su se skupili, sunce je zasjalo - proljeće može početi, rekao je Stevan Majstorović, jedan od 60 ciganskih glazbenika koji su se u utorak okupili u Karancu u Baranjskoj kući na sada već tradicionalnoj Zimskoj burzi kavanskih svirača.
Vladimir Škrobo Bajo, poznati baranjski ugostitelj, već niz godina zaredom uspijeva u nečemu što nitko nikada u Baranji nije uradio. U svojem restoranu Bajo je okupio sve baranjske romske glazbenike u isto vrijeme. Štoviše, nagovorio ih je da, valjda isto prvi put u njihovim životima, "sviraju za sebe, a ne za druge". I tako se, u druženju uz ogromni kotlić čobanca, kulen, švargl i krvavicu te rakiju, formirao već šestu godinu zaredom ad hoc najveći romski bend na ovima prostorima - "Cigani United"!
Više od pedeset romskih glazbenika iz cijele Baranje, okupljenih u orkestre "Đelem, đelem" i "Čarda", pet orkestara uopće nemaju imena, kao i njihovi gosti iz Apatina i Nove Gradiške, satima su svirali najpoznatije starogradske pjesme i sevdalinke, a trijumfalno su zvučale interpretacije klasika Brahmsa i Bartoka, nezaobilaznih pjesama iz repertoara njihovih idola iz Budimpešte, "Sto romskih violina".
- Svrha Zimske burze kavanskih svirača je da se, prije svega, kavanski svirači barem taj dan u godini opuste i sviraju za sebe. S druge strane, svi zainteresirani ugostitelji ili bilo tko koga zanimaju takvi svirači dobili su jedinstvenu priliku na jednom mjestu odlučiti se za svirače koji će im uveličati vjenčanja, krstitke, rođendane ili ugostiteljsku ponudu u nekom lokalu - kaže Bajo koji je svima na dočeku dijelio 'Julišku', a to je rakija pomiješana s kruškovcem. A Juliška se pila iz štamplica.
Tko je htio mogao je glazbenike "kititi" novcem, i to po dogovorenoj tarifi - "pravim ciganima" je cijena bila 100 kuna po pjesmi, a "bijelim ciganima" 50 kuna.
Stevan Majstorović se sjeća da je prošle godine od nekog gosta Baranjske kuće samo za dvije pjesme dobio 10.000 kuna. Često je svirao i Zdravku Mamiću, za koga tvrdi da zna što hoće te da su pjesme koje je on naručivao "uvijek dirale u srce". Stevo svira po kavanama 17 godina i njegov recept za dugovječnost u tom poslu je "žena koja može to tolerirati".
Jovica Nikolić iz njegovog benda je u Somboru uspio kupiti kuću od novca kojeg je zaradio za dvije godine sviranja u Baranji.
Aleksandar Stojanović iz Darde kaže da su najtraženije pjesme Zvonka Bogdana i poznatih tamburaških sastava, a da su najskuplje pjesme one koje se - naruče! Inače, Aleksandar Stojanović je među prvim romskim glazbenicima koji je počeo svirati po kavanama u poslijeratnoj Baranji. Svirao je u istom orkestru s Ilijom Petrovićem Pajom. Obojica tvrde da su bili "prvi Cigani koji su otvorili Baranjsku kuću".
Vladimir Škrobo Bajo podučava da su u kavanama najskuplje one pjesme koje se sviraju za fajront. Pritom je ispričao anegdotu kad su jednog Roma pitali za cijenu neke pjesme:
- Ta pjesma će da dođe sto kuna, odgovorio je Rom.
- A može li za pedeset?, pitali su ga gosti.
- Ne može nikako manje, mene toliko dođe, zaključio je Rom.
Vladimir Škrobo okupljanjem romskih glazbenika u svom restoranu htio je pokazati javnosti da je romska glazba jedan od simbola Baranje.