U većem dijelu Posavske županije u BiH stanovnicima poplavama pogođenih područja počinje nestajati osnovnih živežnih namirnica te je tamošnji premijer Marijan Oršolić od Robnih rezervi zatražio da odobre pomoć. I deset dana nakon katastrofalnih poplava pod vodom je još uvijek najveći dio općine Orašje, Domaljevac i Odžak. S tih područja je iseljeno oko 60 posto stanovništva.
Oršolić je kazao kako je stanovništvu sada najpotrebnija hrana te očekuju da im vlasti odobre pomoć u brašnu, ulju i konzerviranoj hrani kako bi mogli nahraniti ljude koji su morali napustiti svoje domove.
'Strvine vežemo za drveće, nemamo suhog tla'
Istaknuo je da vlasti čine sve što mogu kako bi se izbjegle zarazne bolesti, no uvjeti su katastrofalni. Rekao je kako poplavljenim selima plutaju brojne strvine koje moraju vezati za stabla i stupove kako ih voda ne bi odnijela.
- Stanje je toliko dramatično da strvine vežemo za stabla da ne otplutaju jer do njih ne mogu doći kamioni kako bi ih odvezli u Inđiju u Srbiju gdje je moguće sigurno uklanjanje, niti imamo suhoga tla gdje bi ih mogli zakopati - rekao je.
Oko 7500 obitelji ne mogu se vratiti u svoje domove
Procjenjuje se da je u poplavama u BiH uništeno 7500 kuća te je raseljeno 80 tisuća ljudi. Brojnim obiteljima kuće su nestale u klizištima, a njih oko 7500 se u svoje domove nikako ne može vratiti. U izbjegličkim centrima trenutačno je smješteno oko 2500 ljudi.
MMF obećao pomoć
Očekuje se da bi pomoć i obnova uništenih domova u BiH trebala biti jedna od glavnih tema donatorske konferencije.
Voditelj misije MMF-a za BiH Ron van Rooden rekao je kako je ta institucija spremna dati znatnu pomoć za BiH promjenom odredbi aranžmana kojim je zemlja 2012. dobila kredit od 420 milijuna eura. Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je u utorak da BiH ipak može računati na oko 200 milijuna eura pomoći MMF-a od čega bi polovica bila namijenjena sanaciji šteta nastalih poplavama.
Ljude iz Obrenovca smjestili u pljesnive barake: 'Smrad je nepodnošljiv'
Stanovnici Obrenovca u poplavama pogođenoj Srbiji, uz tragediju koja ih je zadesila, doživjeli su novu strahotu. Iako su bili smješteni u hotel 'Slavija', preseljeni su u trošne barake u Krnjači. Prostorije su pljesnive, zahodi neupotrebljivi, a smrad nesnosan. U dvorištima je razbacano smeće.
- Pomozite mi, molim vas. Ne morate mene, sklonite mi samo moju Lanu. Ne smije biti ovdje. Da imam gdje, odveo bih je, ali nemam - kroz suze je preklinjao Nenad Stefanović (38), jedan od evakuiranih stanovnika, čija je 9-godišnja kći srčani bolesnik.
Pripadnici Crvenog križa zaprepaštenim ljudima su rekli da tko želi može ostati u barakama, a oni koji ne žele neka idu. Od oko 200 ljudi, ostalo je njih 94 koji nemaju kamo, piše Blic.
Dio ljudi iz Obrenovca koji su bili u hotelima u utorak su iseljeni iz soba. Menadžer Goran Vesić za Blic je rekao kako su hoteli dali besplatan smještaj na tjedan dana. Kazao je i kako su neki građani u hotelskim sobama napravili štetu od 100.000 eura.