Hrvatsku su u kratkom razmaku poharale dvije oluje praćene jakom grmljavinom i tučom. Štete su višemilijunske, ljudima je tuča uništila usjeve, plastenike, razbila aute, krovove...
U Zagorju su čak moral dizati ralice da maknu led s ulica.
Pogledajte video: Oluje poharale Hrvatsku
U Njemačkoj - tornado
Ništa drugačije nije ni u ostatku svijeta.
Prije koji dan oluja je napravila kaos u Njemačkoj, a izgledalo je kao da se radi o Antartici, a ne o zemlji u srcu Europe usred lipnja. Samo mjesec prije u Njemačkoj se pojavio - tornado!
Pogledajte video: Tornado u Njemačkoj
Stručnjak: Ovoga će biti još više
Ako gledamo na globalnoj razini, odnosno uzmemo li u obzir globalno zatopljenje, logično je da ako ima više topline u zraku i ako je veća energija, ti procesi biti snažniji nego što su bili, rekao je za 24sata ugledni zagrebački meteorolog Zvonimir Katušin i upozorio da Hrvatska može očekivati tuču do veličine jabuke pa čak i teniske loptice.
- Tu su još i velike suše, jaki vjetrovi i velike količine snijega koje mogu pogoditi planet kao posljedica globalnog zatopljenja - rekao nam je zagrebački meteorolog.
Pogledajte video
Poražavajući rezultati studije
Na tom tragu je i posljednja studija koju su proveli stručnjaci s vošingtonskog sveučilišta.
Oni su izračunali da je čovječanstvo upumpalo toliko ugljičnog dioksida u atmosferu da postoji 42% šanse da se planet zagrije +1,5 stupnjeva Celzija u odnosu na predindustrijske temperature, čak i ako se emisije odmah zaustave, prenosi magazin New Scientist.
Ta vjerojatnost raste na 66% ako se emisije plina ne smanje do 2029. godine.
Do 2057. godine postoji čak 75% šanse da će Zemlja barem privremeno premašiti i globalno zatopljenje od +2°C.
Zakasnili smo
Michelle Dvorak sa Sveučilišta Washington i njezini kolege napravili su nekoliko modela koji pokazuju na kojoj bi razini temperature dostigle vrhunac u budućnosti ako bi se emisije naglo zaustavile. Rezultati su poražavajući.
Emisije su već ostavile 42% šanse da ćemo prijeći zagrijavanje 1,5°C.
Ta će brojka doseći više od 66 posto ako emisije budu slijedile srednju ili visoku putanju u budućnosti.
- Rezultati su pokazali da moramo hitno smanjiti emisije štetnih plinova - rekla je Michelle Dvorak.