To je to što me zanima!

Kaos zbog vrlo loše uređenog osiguranja djece u školama

OŠ Bol izgubila je na sudu i mora platiti 100.000 kn. Ravnatelj smatra problemom to što iznos mora platiti osnovna škola, a ne Grad Split kao njihov osnivač
Vidi originalni članak

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Zbog nesreće na izletu u Zvjezdano selo Mosor u svibnju 2008. godine, na kojem je učenica trećeg razreda slomila bedrenu kost, Zajednici tehničke kulture Grada Splita i Osnovnoj školi Bol, koju je djevojčica polazila, sjela je ovrha od čak 106.000 kuna.

Ravnatelj škole Davor Bučević ne dovodi u pitanje odštetu koja je sudskim putem, nakon tužbe roditelja, dodijeljena obitelji, ali smatra problemom to što iznos mora platiti osnovna škola, a ne Grad Split kao njihov osnivač.

- Svaka škola posebno odabire osiguravajuću kuću kod koje osiguraju djecu za tu godinu. Riječ je o 30-ak kuna za cijelu godinu, čime su djeca osigurana 24 sata na dan. Dakle, dijete je osigurano i u školi i kad nije na nastavi. Većina roditelja uplati to osiguranje, i tako je i ova djevojčica bila osigurana. Roditelji su tužili i osiguravajuću kuću, ali su tužbu protiv njih povukli 2013. Zvao sam osiguranje, ali oni su se pravili da ne znaju o čemu je riječ. Pretpostavljam da su se nagodili. Smatram da bi bilo mnogo bolje da Grad Split odabere osiguratelja za svih 27 splitskih osnovnih škola kojima je osnivač. Vjerujem da bi se tako dobila i povoljnija ponuda, a izbjegle bi se ovakve situacije - objašnjava ravnatelj Bučević.

Ovrha u cjelokupnom iznosu sjela je na račun Zajednice tehničke kulture jer na računu škole nije bilo novca. U Zajednici tehničke kulture kažu kako oni taj izlet nisu ni organizirali niti su bili pozvani na sud. Izlet je, kažu, organiziralo Zvjezdano selo Mosor. Zato su pokrenuli postupak da im se vrati novac, odnosno da im Zvjezdano selo Mosor i OŠ Bol vrate ovršeni novac, svatko po pola iznosa. 


- Škola ima prihode jedino od dvorane koju iznajmljuje uz suglasnost Grada. Taj isti novac koji prikupimo ulažemo u školu, opremu, podove, nove klupe i stolce. Do sada smo vratili oko 25.000 kuna i trebamo vratiti još toliko. Mogli smo uzeti računala za cijeli jedan razred - govori nam ravnatelj Bučević. Dodaje kako nakon tog slučaja mnogo učitelja ima otpor prema izletima i ekskurzijama. Djevojčica je slomila nogu nakon pada s ljuljačke. Izletnici su stali na igralištu po povratku iz Zvjezdanog sela. Učenica je bila na operaciji, nakon čega joj je noga kraća jedan centimetar i još osjeća bolove. Tijekom sudskog postupka nitko od učitelja u pratnji nije mogao sa sigurnošću reći kako je došlo do nesreće.

Iz gradske Službe za obrazovanje i znanost kažu kako odgovornost škole proizlazi iz odredbi Zakona o obveznim odnosima kojim je propisano da za štetu koju drugome prouzroči maloljetnik dok je pod nadzorom škole ili druge ustanove odgovara škola, tj. druga ustanova, osim ako dokažu da su nadzor obavljali na način na koji su bili obvezni ili da bi šteta nastala i pri brižljivu obavljanju nadzora. Grad od svega pere ruke jer smatraju da je sve na školi.

“Grad Split je solidarni dužnik u situaciji kad škola ne može podmiriti obveze proistekle iz sudske presude. Osnovna škola Bol ostvaruje vlastite prihode iz kojih može podmiriti nastale obveze”, stoji u odgovoru iz Grada. Upravo ovaj slučaj najbolje dokazuje koliko je važno imati iznimno dobro uređen sustav osiguranja za djecu u školi i na izletima. Većina škola s čijim smo ravnateljima razgovarali probleme nisu imali najčešće zato što nije ni bilo većih ozljeda njihovih učenika.

- Na početku svake godine učenicima ponudimo osiguranje preko škole. Riječ je o iznosima od 30, 40 ili 50 kuna. Ove godine kod nas se osiguralo 445 od 630 učenika - rekla nam je Zvjezdana Krip, ravnateljica OŠ “Dobriše Cesarića” iz Požege. U slučaju ozljeda svaki put bi se roditelji i djeca bez problema naplatili iz osiguranja. Zbog ozljeda djece imali su već nekoliko tužbi.

– Nedavno su nas tužili jer se djevojčica ozlijedila, ali ona nije osigurana. Proces je u tijeku – kaže Krip. Ni u varaždinskoj srednjoj Gospodarskoj školi osiguranje nije obvezno.

- Dosad nismo imali problema s naplatom osiguranja jer nije bilo nezgoda - kaže ravnateljica Katica Kalogjera Novak. I u pulskoj OŠ Vidikovac posljednjih su godina đaci osigurani od nesretnog slučaja.

- Dok sam ja ravnateljica, nije bilo nikakvih problema što se tiče naplate osiguranja, kao ni tužbi roditelja - kaže ravnateljica Suzana Mohorović. Doznajemo da je prije 20-ak godina u toj školi jedno dijete ozlijedilo ruku, pa je cijeli problem dobio sudski epilog, ali na kraju su roditelji ipak dobili odštetu. U školi Zadarski otoci također nikad nije bilo ovakvih problema. Ravnateljica riječke OŠ “Vladimir Gortan” Ana Biočić kaže kako svake godine osiguravateljsku kuću biraju roditelji i školski odbor te da su dosad imali dobru suradnju sa svima. Postupak osiguravanja ide na način da im osiguravajuće kuće svake godine pošalju svoje ponude, koje potom idu na nastavničko vijeće, gdje se na prijedlog školskog odbora usvaja ona kuća s najboljom ponudom.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • zkovac89 06.02.2015.

    Ako hoćeš dobiti neke novce moraš podnjeti tužbu i nakon toga ti ponude 100kn sramota.

  • sunčanana 04.02.2015.

    Osiguravajuće kuće su najobičniji pljačkaši. Moje dijete je nakon ozljede, po njima, trebalo dobiti 150 kuna, koje sam odbila jer nisu bili dostatni ni za putne troškove do bolnice.

  • HE-MAN 04.02.2015.

    Ukinuti sve skole :) Organizirano pranje mozga i maltretiranje djece.A ucitelje na goli.

Komentiraj...
Vidi sve komentare