To je to što me zanima!

Kaos u Venezueli: Po hranu i lijekove ljudi idu u Kolumbiju

Venezuela se trenutno nalazi u jako lošoj gospodarskoj situaciji pa je vlada otvorila pet dodatnih pješačkih graničnih prijelaza s Kolumbijom kako bi građani dobili pristup hrani
Vidi originalni članak

Vlasti u Venezueli otvorile su pet graničnih prijelaza u gradovima Tachira, Apure, Zulia i Amazonas kako bi građani mogli dobiti pristup hrani i lijekovima, prenosi AlJazeera.

Gospodarski kolaps, za koji građani Venezuele krive predsjednika Nicolasa Madura, uzrokovao je nemogućnost proizvodnje dovoljno hrane i uvoza, a stopa inflacije je najveća u svijetu.

U srpnju su tri puta otvarane granice prema Kolumbiji i pretpostavlja se da je više od 150.000 građana, pogođenih ekonomskom krizom, otišlo u Kolumbiju po hranu, lijekove i ostale potrepštine. Predsjednik Venezuele Nicolas Maduro i predsjednik Kolumbije Manuel Santos dogovorili su se u četvrtak da granice budu otvorene 15 sati dnevno.

Građani krive Madura za krizu

Podsjetimo, Maduro je naredio zatvaranje granica u kolovozu 2015. godine kada se dogodio oružani napad na vojnu graničnu patrolu Venezuele u kojem su stradala tri vojnika. Granica duga 2,200 kilometara bila je potpuno 'zaražena' švercom droge, krijumčarima, mafijaškim poslovima...

U Venezueli postoje tri tržišta na kojima stanovnici mogu kupovati hranu. Prodavaonice koje drži vlada su prihvatljive stanovništvu, a u njima se hrana prodaje uz određenu subvenciju, a postoje i određena pravila kupovine, prenosi CNN. Stanovnici mogu kupiti hranu samo u jednom danu tijekom tjedna i često moraju stajati u redu satima bez ikakve garancije da će uspjeti doći do željenih namirnica.

Najtraženije namirnice su: šećer, mlijeko, ulje, riža i lijekovi

Stanovnici mogu kupovati i u privatnim trgovinama, ako imaju novca za to. U njima su, naime, cijene puno više, a često i nema svih namirnica. Treća opcija je crno, ilegalno tržište koje diktira vrlo visoke cijene. Namirnice mogu biti i 10-15 puta skuplje nego inače. 

Cijene hrane su zbog inflacije ogromne

Kilogram brašna u vladinim prodavaonicama stoji 190 Bolivaresa, u privatnim 195, a na crnom tržištu i do 3000 (oko 2000 kuna), prenosi CNN.

Litra mlijeka u vladinim prodavaonicama stoji 70, u privatnim 295 Bolivaresa, a na crnom tržištu 7000.

Pakiranje tjestenine košta 15 Bolivaresa u vladinim prodavaonicama, 495 u privatnim, a čak 3000 Bolivaresa na crnom tržištu.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 14

  • kamila7 14.08.2016.

    tako vam je to kad komunjare vladaju ,zato dobro razmislite kod naših izbora

  • endorfin 14.08.2016.

    Bivši operativac Cie svjedočio kako ratuju Ameri u sjeni. Prve prijete, onda plate prosvjede,oporbu na kraju sankcije i financijsko uništavanje....

  • kokaza10 14.08.2016.

    Jad i tuga! Ajd bar netko gori od Balkana.

Komentiraj...
Vidi sve komentare