Sabor se minutom šutnje prisjetio žrtava genocida u Srebrenici gdje se u subotu obilježava 20. godišnjica najtežeg zločina na tlu Europe od Drugog svjetskog rata. Predsjednik Sabora Josip Leko podsjetio je da to veliko zlo i nepravda koja je učinjena nikada neće moći biti ispravljena i zaslužuje najoštriju osudu.
- Mi možemo reći, ne ponovilo se više nikada - poručio je Leko.
Leko je podsjetio da su, tijekom genocida koji su nad Bošnjacima počinili pripadnici velikosrpskih snaga, strahovita ratna razaranja, rane, suze i bol, gradovi pod opsadom koji su odsječeni od ostatka svijeta, nestašica vode, hrane i smrt tada bili svakodnevica u ratnom i ratom zahvaćenoj BiH.
- Međutim zločin koji je u srpnju 1995. godine počinjen u Srebrenici nadmašio je sva ratna zlodjela koja su do tada bila počinjena na tlu BiH. Osam tisuća muškaraca i dječaka različite dobi ubijeno je s jednom namjerom etničkog čišćenja tog područja i to sve takoreći pred očima pripadnika snaga UN-a kojima je dužnost bila upravo da zločine spriječe.
Puna dva desetljeća nakon genocida u Srebrenici, agonija obitelji žrtava traje i dalje. Još uvijek traje potraga za nestalima i ubijenima. Na području oko Srebrenice se nalaze i iskopavaju njihovi ostaci i danas - rekao je Leko.
Zastupnik Bošnjačke nacionalne manjine Nedžad Hodžić rekao je da će u subotu na groblju Memorijalnog centra Srebrenica u Potočarima biti sahranjeni posmrtni ostaci 136 novo identificiranih žrtava srebreničke tragedije. Osvrnuo se i na ulaganje ruskog veta na Rezoluciju UN-a o Srebrenici, ali i napomenuo da nikakav veto ne može promijeniti činjenicu da je prostor srebreničke enklave etnički očišćen, a to kaže, jeste genocid.
- I najmanje što su Europa i svijet dužni činiti jeste da se o genocidu u Srebrenici jasno, glasno i ne kalkulirajući nikakvim političkim interesima govori i to jednoglasnim rezolucijama što se ovaj put u UN-u zbog ruskog veta nije moglo učiniti. Kamo sreće da su Rusi tog srpnja 1995. godine vetom intervenirali kod gospodara rata.