Rat u Ukrajini traje već 41 dan, a sukobi su otvorili pitanje skloništa u brojnim zemljama, pa tako i kod nas. U Zagrebu je oko 1000 kloništa, a tunel Grič jedan je od najpoznatijih i može primiti do 2000 ljudi.
Mnoga su skloništa prenamijenjena ili u lošem stanju, a i nedavno je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević rekao da ne možemo biti zadovoljni ni brojem ni stanjem, a da se s brojnim zemljama ne možemo mjeriti.
Pavle Kalinić, bivši šef Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, rekao je za HRT da nitko to nije održavao nakon rata, ali i da nisu bili pod njegovim uredom, već Uredom za imoviskopravne odnose.
Kako se navodi, Zakon o sustavu civilne zaštite mijenjao se prije 7 godina i u njemu se spominju skloništa samo u članku 96. navodeći da javnim skloništima upravljaju gradovi.
- Nijedno nije održavano na način da bi se moglo koristiti za ono za što je namijenjeno. I ljudi koji su kupovali stanove u zgradama, tzv. nekadašnji kupci stanarskih prava - oni su suvlasnici svojih skloništa i ta skloništa u pravilu nisu u funkciji. Sklonište mora imati filter, pa kemijski WC, pričuvu hrane, pričuvu vode, mjesto za spavanje, nešto čime ćete se pokriti. Nažalost, situacija je takva kakva je - upozorava Kalinić.
Tvrdi i da nakon raspada bivše države nmea tvornice koja bi te filtere radila, a mi smo ih nabavljali iz Srbiji. No Kalinić ističe i da bi se brojne podzemne garaže mogle urediti kao rezervna skloništa.
- Nama je činiti da ona skloništa koja imamo privedemo svrsi. Da se postojeća redovno održavaju i da se grade nova u budućim zgradama i javnim objektima. Naravno, da se i sve postojeće garaže prilagode da mogu služiti za sklanjanje stanovništva. Mislim da je to minimum koji možemo učiniti jer živimo u turbulentnim vremenima. A na ovim prostorima ne možemo računati da nas nešto neće zakačiti - rekao je.