To je to što me zanima!

Kakvi su to čudni običaji: Zašto Englezi stavljaju mlijeko u čaj?

Čaj se u kineskoj kulturi konzumira barem od drugog stoljeća prije naše ere, no ipak su Britanci ti koji su čaj popularizirali. No Britanci su krenuli u čaj dodavati mlijeko. Zašto?
Vidi originalni članak

Britansko carstvo, koje je u jednom trenutku obuhvaćalo 24% Zemljine površine, bilo je toliko veliko da ga se zvalo ‘carstvom u kojem Sunce nikad ne zalazi’ jer je uvijek neki dio Carstva bio obasjan njime. A navika koja je bila jedinstvena diljem carstva jest bilo pijenje čaja.

Samim time, još od 18. stoljeća je ključan dio tog carstva, Ujedinjeno Kraljevstvo, jedno od najvećih konzumenata tzv. indijskog čaja, ili kako ga mi jednostavno zovemo - čaj. Piće koje je jednom bilo statusni simbol postalo je integralan dio britanske kulture i društva, pa se tako na gotovo svakom stolu tijekom dana može naći Earl Gray.

Premda se u Ujedinjenom Kraljevstvu čaj pije na nekoliko načina, pa ga možemo vidjeti i samo crnog ili s limunom i šećerom, dodatak mlijeka u čaj je nešto što je se provodi u cijeloj državi. Iako postoje dan danas rasprave oko toga kada se treba dodati mlijeko u čaj, prije ili poslije  dodatka čaja u šalicu, točnog odgovora nema osim onog da se mlijeko mora dodati.

- Čaj je jedan od potpornih elemenata ove države i nastaju oštre diskusije oko toga kako ga treba spraviti. Svaka obitelj u Britaniji ima dva mišljenja oko toga dodaje li se mlijeko prije čaja ili čaj prije mlijeka u šalicu - napisao je George Orwell u eseju o čaju, priznajući tako da dodavanje mlijeka nije nimalo upitno.

No kako je došlo do toga da se u čaj dodaje mlijeko? Samo pijenje čaja počelo je u Britaniji davne 1660. godine, a zabilježeno je da je pet godina kasnije u Kini na čajanki s carem, Nizozemac Jean Nieuhoff probao čaj s mlijekom.

Kinezi u Hong Kongu spravljaju čaj kojeg se zove ‘hongkonški mliječni čaj’, jer ga se spravlja s mlijekom i vodom, a ne samo s vodom u koju se doda malo mlijeka. No moramo se upitati je li ovdje situacija s kokoši i jajetom. Naime, je li to tradicija koja je stigla u Kinu i Hong Kong iz Velike Britanije ili su Britanci, koji su imali značajan utjecaj na Kineze, ali i na koje su Kinezi utjecali, posudili taj običaj od njih?

I Indijci, koji također piju značajne količine čaja, su bili stoljećima pod jakim britanskim utjecajem, pa se opet mora postaviti pitanje je li to kultura od koje su Britanci uzeli običaj ili je to običaj kojeg su Britanci tamo donijeli? Indijski Masala Chai vrlo je sličan hongkonškom mliječnom čaju, jer se i u njemu koriste voda i mlijeko, u podjednakim omjerima, da bi se spravio čaj.

Uz to, Tibetanci su koristili maslac u svojem čaju, i dan danas ga koriste, još od desetog stoljeća. No razlog zašto se maslac dodaje u čaj u Tibetu (i u nekoliko drugih lokacija sličnim Tibetu) posve je jasan. Maslac koji se koristi za takav čaj jest jakov maslac, koji je prepun kalorija, a regije poput Tibeta su siromašne drugim izvorima hrane.

Stoga je nejasno otkuda točno taj običaj. Neki kažu da je jedan od razloga taj što su prvotne  porculanske šalice bile iznimno delikatne te ih je dodavanje mlijeka štitilo od toplinskog šoka i napuklina.

Marguerite de la Sablière, Francuskinju koja je tijekom 17. stoljeća bila poznata hostesa, se često spominje kao začetnicu tog običaja. Gospođa Sablière imala je naviku dodati hladno mlijeko u šalicu prije dodatka vrućeg čaja. Premda je time postigla da je čaj značajno hladniji te ga je bilo lakše piti, ono što je ona željela jest da joj delikatne šalice ne dobivaju pukotine i napukline zbog vrućine napitka.

Druga je ideja zašto se dodaje mlijeko u čaj ta da se suzbiju opore i teške arome koje su bile toliko česte u ondašnjem čaju. Naime, praksa krivotvorenja čaja bila je prisutna dugi niz godina. Da bi se dobilo na masi, krivotvoritelji su čaju dodavali svakojake užasne dodatke (čak je postojala i praksa dodavanja životinjskog izmeta), pa je čaj znao imati groznu aromu. Mlijeko bi se dodavalo da bi suzbilo te note ovog pića.

No danas su stvari značajno drugačije. Premda se mlijeko dodaje uglavnom u jake čajeve, navika je uzela maha do te mjere da se u Velikoj Britaniji malo čajeva pije bez mlijeka, ako ikoji. Zeleni matcha čajevi ili Oolong čaj se načelno nisu pili s mlijekom, ali britanska tradicija preuzela je sve, pa i čajevi čija aroma donekle nestane dodatkom mlijeka sad imaju isto u sebi.

Spomenuti jaki čajevi uglavnom u mješavini sadrže i čaj iz Assama. U pitanju je čajna regija u sjevernoj Indiji u području rijeke Brahmaputra i najveća je povezana čajna regija na svijetu, tako da gotovo polovica svih čajeva uzgojenih u Indiji, potječe iz upravo te regije. Sam assam crni čaj karakterističan je po svom punom, pikantnom jakom okusu i tamnoj boji napitka. Glavna je komponenta klasične engleske mješavine poput English breakfasta i legendarnog Earl greya, jednog od najpopularnijih čajeva, koji je postao još popularniji putem serije 'Zvjezdane staze'.

Koji god je na kraju razlog bio zašto se dodaje mlijeko u čaj, činjenica je da je to običaj koji se duboko ukorijenio u cijeli britanski narod i praktički sve narode s kojima su komunicirali. A o cijelom običaju pijenja čaja u pet popodne napisano je mnogo teksta (sjetimo se samo Alise i Zeca koji kasne na čaj) pa ćemo reći samo još ovo.

Kako biste zaobišli svakodnevno u više od 40 najpoznatijih odredišta, iskoristite pogodnosti koje kao korisnik Mastercard® i Maestro® kartica ostvarujete putem platforme Priceless® Cities Away. Ne morate 'potegnuti' daleko – jedinstvena iskustva možete imati i u europskim biserima poput opjevanog Berlina, Madrida, Pariza, Stockholma i brojnih drugih.

Idi na 24sata