Prije samo dvadeset dana popunila se Klinika za infektivne bolesti, a Primarni respiracijski centar u KB-u Dubrava tek se popunjavao bolesnicima s koronom. Tad su nam se brojevi novooboljelih vrtjeli ispod 500 dnevno.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Usporedbe radi, ovih dana samo Zagreb ima 700 dnevno zaraženih. U KB-u Dubravi tad je bilo 59 pacijenata, od kojih šest na respiratoru. Koordinator bolničkog liječenja od COVID-19 iz KB-a Dubrava Ivica Lukšić upozorio je kako je stanje s pandemijom COVID-a u Hrvatskoj sve složenije te rekao kako na raspolaganju imaju 80 kreveta i još 220 kreveta u šatorima postavljenima na početku pandemije.
Dvanaest dana kasnije dnevno broj oboljelih u Hrvatskoj se utrostručio i premašio brojku od 1500 zaraženih u danu, a bolnica u Dubravi zatvorila je Hitni prijem i prilagodila ga COVID bolesnicima.
- Dolazi nam sve više ljudi u 50-ima i 60-ima te imamo kontinuirani porast liječenih bolesnika. Osim toga, priličan je broj zdravstvenih djelatnika koji su izvan stroja - upozorio je dr. Lukšić.
Opet dolazi do potrebe širenja bolničkih kapacitete jer im je na dnevnoj bazi već dolazilo 30-ak novih težih pacijenata. Pritisak je već tad na bolnicu postao veliki. Na pitanje zašto su sve teže kliničke slike oboljelih i je li to možda rezultat sve većeg boravka u zatvorenom, pa onda i većih količina virusa koji kruži, liječnik odgovara da je to moguće, ali u te pretpostavke ne bi ulazio. Prije manje od tjedan dana zdravstveni djelatnici KB-a Dubrava molili su građane da se okane ružičastih naočala i proricanja u duhu “nevjernih Toma”. Oni su već tad gledali smrt u očima COVID bolesnika te pokušali objasniti kako je taj svijet stvaran i kako ne žele ljude plašiti, ali ih mole da poštuju mjere i ako ne vjeruju u koronu. Zbog svih koji mantraju i žive teorije zavjere, bolnica se puni nečijim kćerima, majkama, bakama, sinovima, očevima i djedovima. I sve te teorije žive dok netko od njihovih ne završi na odjelu.
Kapaciteti će se u bolnici širiti dok, najgori je scenarij, svih 600 kreveta ne budu zauzimali samo oboljeli od korone. No tko će s tim pacijentima raditi, nema liječnika, nema sestara, sad već rade prenapregnuto. Što će biti s dolaskom još hladnijih dana, ne žele, kažu, ni zamišljati. Jedina im je želja da im pomognu svi - poštovanjem mjera i izbjegavanjem okupljanja.
Vrhunac teškog stanja u bolnici Dubrava u javnost je isplivao 26. listopada, kad je jedna liječnica anonimno opisala s kojim se sve problemima osoblje i pacijenti susreću. U najkraćim crtama, pacijenti nisu dobivali hranu na vrijeme, nedostajalo je lijekova i boca s kisikom, sestre i liječnici ne stižu ih sve ni obići jer ih je premalo, higijena je gotovo na razini neljudskih uvjeta. Taj dan u Hrvatskoj je bilo manje od 900 zaraženih u danu jer je bio ponedjeljak, kad je ionako taj broj na najnižim razinama jer se vikendom manje testira.
Ministar Vili Beroš odmah je reagirao i poslao inspekciju u bolnicu.
- Još jutros smo poslali inspekciju da vidimo o čemu se radi jer neadekvatno postupanje, bilo da je riječ o opskrbi hranom, lijekovima, kisikom ili bilo čime drugim, nije adekvatan način. No treba znati da je ovo jedna nova kriza koja se ne može usporediti ni s jednom dosadašnjom, osim s Domovinskim ratom, i da su tu potrebni određeni promptni brzi odgovor i prilagodba novim okolnostima - rekao je podsjetivši kako je KB Dubrava na sebe preuzela najveći dio u ovoj pandemiji te da im Ministarstvo stoji na raspolaganju za reorganizaciju i dopremu novih kadrova. Kako se dio javnosti i struke nakon pisma liječnice počeo baviti pitanjem tko je ona i koji su joj motivi, ministar je stao u obranu “zviždačice” rekavši: “Ne podržavam javnu hajku na osobu koja je u javnost iznijela probleme u KB-u Dubrava. Cilj mi je da se riješi ta situacija, a ne proziva onaj koji je na to upozorio”.