Nakon zajedničke sjednice Vlade i Vijeća ministara BiH u Zagrebu, premijer Andrej Plenković i predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto novinarima su otkrili kako su razgovarali o brojnim otvorenim pitanjima, pa tako i o zbrinjavanju nuklearnog i radioaktivnog otpada u Čerkezovcu na Trgovskoj gori, koje je jedno od opterećujućih za odnos dvije zemlje. Plenković umiruje i naglašava kako se radi o nisko i srednjem radioaktivnom otpadu iz nuklearne elektrane Krško.
- Prvo, riječ je o lokaciji na Banovini, na brdovitom i nenaseljenom području. Tamo bi se, prema planu, skladištio nisko i srednje radioaktivni otpad koji vrlo malo zrači - primjerice zaštitna odjeća, rukavice, krpe, materijali za čišćenje, obrađeni ostatci vode iz reaktora, filteri, smole...Ponavljam, Čerkezovac nije predviđen za skladištenje istrošenog nuklearnog goriva koji spada u visoko radioaktivne - kazao je dodavši kako je tehnologija koja bi se tamo koristila za zbrinjavanje otpada korištena u većini drugih zemalja koje imaju nuklearne elektrane.
- I nama nije poznato da je bilo gdje došlo do bilo kakvog incidenta ili nekog neočekivanog ispuštanja radioaktivne aktivnosti u okolinu. Odlagalište bi se izgradilo da ono bude seizmički otporno i onemogućila bi se bilo kakva kontaminacija podzemnih voda”. Otpad koji bi tamo bio je čvrst, nije u tekućem ni u plinovitom stanju pa ne može doći do rasipa - naveo je i naglasio kako bi Hrvatska, kao odgovorna članica EU, primijenila u izgradnji sve najviše standarde.
Naime, oko ovog pitanja došlo je do nesuglasja s ministrima iz Republike Srpske, pisali su jučer navečer bosanskohercegovački mediji. Ta točka je naposljetku stavljena s još njih 30-ak na dnevni red sjednice. Plenković je još jednom na slikovit način dodatno umirivao javnost.
- Da odagnamo neke strahove - kad bi netko stajao 365 dana 24 sata ispred zida tog odlagališta, on ne bi primio nikakvo zračenje. Ono bi bilo manje nego što jedan putnik primi zračenja prilikom leta zrakoplovom. Nama nije u interesu ugroziti svoje stanovnike pa ni stanovnike susjedne zemlje - istaknuo je.
Na pitanje novinara televizije Republike Srpske zašto je, ako taj otpad nije toliko opasan, odlučeno da će se odlagati baš uz granicu s BiH, Plenković je poručio kako je odabir lokacije autonomna odluka naše Vlade.
- Još jednom naglašavam, to odlagalište je upravo ovako kako sam kazao, niski i srednji radioaktivni otpad s najvišim sigurnosnim standardima, koji neće dovesti u ugrozu bilo koga, ni hrvatske građane, a kamoli naše prijatelje iz BiH - zaključio je.