U intervjuu novosadskom Dnevniku, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, Jelko Kacin je rekao kako ima pouzdane informacije o postojanju dodatnih dokumenata o pozadini ubojstva srpskog premijera Zorana Đinđića, ali nije želio detaljnije govoriti o ovoj dokumentaciji osim da se ona nalazi "izvan Srbije".
'Srbija mora to razjasniti prije svega zbog sebe, a ne zbog EU'
Dodao je kako bi ta dokumentacija "mogla biti iskorištena ako bude pokrenuta nova istraga" te da Srbija mora razjasniti sve okolnosti u vezi Đinđićeva ubojstva "prije svega zbog sebe, a ne zbog zahtjeva EU".
Kako bi vladavina prava, koja je, podsjeća Kacin, središnji Kopenhaški kriterij za članstvo u EU, bila zaista ukorijenjena "moraju se raščistiti sva otvorena pitanja vezana za djelovanje službi sigurnosti i njihovih veza s organiziranim kriminalom i političkim strukturama" jer "svi ti elementi su zastupljeni u atentatu na Đinđića".
Kada je spomenuo da se dokument koji bi mogao rasvijetliti pozadinu Đinđićeva ubojstva nalazi "izvan Srbije" možda je mislio na dosjee koje je, kako su pisali mediji u Srbiji, u Zagreb odnijela supruga Radomira Markovića, Miloševićevog šefa državne sigurnosti koji "guli" 40 godina zatvora zbog političkih ubojstava Miloševićevih oponenata, a optužen je i za izdavanje naloga za ubojstvo Slavka Ćuruvije.
Markovićeva supruga je u Zagreb, kako tvrde srpski mediji, odnijela 15 dosjea koji dokazuju umiješanost i nekih danas aktualnih srpskih političara u politička ubojstva u Srbiji za koja je Marković osuđen i prijeti da će ih objaviti "u svim europskim novinama i još negdje, a ona zna gdje".
Srpski mediji su tada, u studenom prošle godine, kada je Marković zaprijetio objavom dosjea, pisali kako bi to imalo "vrlo ozbiljne i nesagledive posljedice kako po njega tako i po državu".