Jean Claude Juncker, predsjednik Europske komisije, u srijedu ujutro je u Europskom parlamentu održao svoj prvi govor o stanju Europske unije, te je priznao kako EU nije u dobrom stanju.
Glavna tema bila je velika izbjeglička kriza, a Juncker je izašao i s konkretnim prijedlogom za zbrinjavanje 160.000 izbjeglica koji su već stigli do Europe.
Prema Junckerovom planu, Hrvatska bi morala ukupno primiti 1064 izbjeglica. Od toga 138 izbjeglica koje su stigle do Italije, 447 iz Grčke, te 479 iz Mađarske.
Ako se brojke zbroje, u Hrvatsku će dodatnih 550 izbjeglica
Prema ranije objavljenom planu, koji je predviđao zbrinjavanje tek 40.000 izbjeglica, bilo je predviđeno da Hrvatska u naredne dvije godine primi 550 izbjeglica. S obzirom da je Juncker u srijedu iznio plan koji predviđa zbrinjavanje dodatnih 120.000 izbjeglica, mnogi nagađaju da će se te dvije brojke morati zbrojiti.
Najviše izbjeglice mora primiti Njemačka
Najviše izbjeglica prema ovom planu moraju primiti Njemačka (31.443), Francuska (24.031) i Španjolska (14.931), dok će se najmanje izbjeglica naseliti na Malti (133), Cipru (274) i u Estoniji (373), a u samom dnu je i susjedna Slovenija koja bi trebala primiti 631 izbjeglica.
Fond od 1,8 milijardi eura bi pomagao državama
- Europa je kontinent na kojem su gotovo svi bili izbjeglice. Mi Europljani trebali bismo znati i nikad ne zaboraviti zbog čega je pružanje utočišta i čuvanje osnovnih prava tako važno - rekao je Juncker.
Predsjednik Europske komisije također je predložio osnivanje fonda teškog 1,8 milijardi eura, a ta bi se sredstva koristila za pomoć državama preko kojih izbjeglice prolaze da bi stigli do Europe. Juncker predlaže i da se izbjeglicama dozvoli da rade u Europi dok traje razmatranje njihovih zahtjeva za azilom, što im trenutno u većini europskih država nije omogućeno.