Marina Drašković cijeli je život u judu. Nakon što je završila profesionalnu karijeru, upisala je Ekonomski fakultet u Zagrebu jer je, kaže, bila svjesna da od juda neće moći živjeti. Nakon završetka fakulteta Marina je dvije godine tražila posao. Nakon mnogo odbijenica shvatila je da se mora vratiti judu, ali u nekoj drugoj ulozi – ulozi trenera. Prije deset godina osnovala je u Velikoj Gorici judo klub Fuji za osobe s invaliditetom. Počeci nisu bili nimalo lagani, kaže nam naša sugovornica, ali ljubav prema ovom sportu i djeci s teškoćama u razvoju ipak je bila jača.
Najiskrenija bića koja postoje
Judo klub Fuji danas ima 50 djece s cerebralnom paralizom, Downovim sindromom, intelektualnim poteškoćama, motoričkim poteškoćama i poremećajima autističnog spektra, a raspodijeljeni su u nekoliko grupa, u kojima o njima vodi brigu desetak trenera.
- Djeca s invaliditetom su najiskrenija i najzahvalnija bića koja postoje. Često se mi treneri nakon odrađenog treninga znamo pogledavati i razgovarati o tome koliko je trening s djecom koja imaju teškoće fizički zahtjevniji od treninga s djecom bez teškoća. No uvijek dođemo do istog zaključka - nama ovo nije posao nego određena psihoterapija. Svaki nam trening počinje grljenjem i maženjem. To je takva pozitivna energija i atmosfera da je neopisiva. Ali treba posebno istaknuti da naša djeca od 60 minuta treninga 50 minuta imaju čisti intenzivni trening. Trenirala sam i djecu bez teškoća u razvoju, no 2018. odlučila sam da želim raditi samo s djecom koja imaju neku vrstu invaliditeta – iskreno kaže Marina na početku.
Ova profesionalna sportašica najprije je pomagala kolegama iz udruge CeDePe u Zagrebu, nakon čega je otvorila svoj klub u Velikoj Gorici.
- Sve je počelo tako što se jedan trener aikida raspitivao o trenerima juda. Mnogi su ga odbili jer su smatrali da djeca s invaliditetom ne mogu trenirati judo. Ali vjerujte mi, judo je sport koji se najlakše može prilagoditi svakome posebno, ovisno o vrsti invaliditeta. A zašto sam u ovo zapravo ušla? Prvi trening koji sam odradila s djecom s poteškoćama urezao mi se u sjećanje i to je zapravo pravi razlog zbog kojeg se ovime bavim. Naše blizanke Mia i Lana nakon treninga su se zaletjele na mene, srušile me na strunjaču i počele me grliti. A na samom kraju rekle su mi 'Hvala'. Ja sam tad promišljala o tome kako su meni te dvije djevojčice zahvalile za sat vremena koji sam im posvetila. Moram reći da to, recimo, nikad nisam doživjela nakon treninga s djecom bez teškoća – kaže nam Marina.
'Nemamo dvoranu, ali imamo puno ljubavi i želje'
Judo klub Fuji 2018. je dobio nagradu Europske komisije. Bio je to za klub, kaže nam Marina, izniman uspjeh jer su pobijedili među golemim organizacijama koje su se prijavile, a Fuji je tad bio na redovnom financiranju od samo 500 eura mjesečno.
- Moram reći da mi trenutno imamo 50 djece koja su na listi čekanja jer nemamo svoju dvoranu i to nam je najveći problem. Treniramo u dvorani Judo kluba Pinky, čija nam djeca svakodnevno pomažu. Međutim, svoj klub ne možemo širiti jer nemamo uvjete. Osim toga, u našem je klubu sve besplatno. To je bila moja želja od samih početaka i tako je i ostalo. Ja sam sebi zacrtala da će svako dijete koje uđe u naš klub imati sustav koji dotad nije imalo u životu, a to je da ništa ne plaća, da je sve besplatno, te da ima trenere koji ga obožavaju. Trenutno, što se tiče financiranja, provodimo projekt koji financira američka ambasada u Hrvatskoj, pod nazivom Croatian judo inclusion, i oni će nam olakšati rad za idućih godinu dana – opisuje naša sugovornica, koja ističe da im redovno financiranje koje inače imaju naprosto nije dostatno jer, osim juda, koji ih sve povezuje, tu su mnoge druge aktivnosti.
- Velik nam je problem financijska stabilnost kluba. Što više novca dođe u naš klub, to se još više novca potroši na našu djecu. Tu su izleti, interni turniri, roštiljanja i druženja, a mnogo novca ode i na opremu koju im moramo kupiti. Štoviše, plan za iduću godinu nam je odvesti našu judo djecu s cerebralnom paralizom u Japan. Moj je cilj da njih to ne košta ništa i zato svaku kunu moram nabaviti ja – navodi nam iskreno Marina.
Vidimo se na Ekotlonu!
Djeca judo kluba Fuji bit će dio ovogodišnjeg Ekotlona - najveće hrvatske plogging utrke, u organizaciji 24sata i missZDRAVA.
- Iskreno, sad sam prvi put čula za to i baš me oduševila ideja. Žao mi je što osobno neću moći biti nazočna na utrkama u projektu Ekotlon jer sam na putu, ali mi ćemo imati Fuji tim na ploggingu. Cijela priča o ploggingu je genijalna i mislim da će naša djeca uživati – rekla je Marina i dodala kako će i dalje nastojati svojim primjerom pokazati svim sportskim klubovima da inkluziju treba živjeti, a ne provoditi.
Dođite 10. rujna na Bundek u Zagrebu, Marjan u Splitu ili ploggajte gdje god se nalazili i pridružite nam se u najvećoj plogging utrci u Hrvatskoj!
Prijavite se OVDJE jer će ukupan iznos od prodaje kotizacija biti doniran judo klubu Fuji za osobe s invaliditetom i Športskom savezu osoba s invaliditetom grada Splita - Paraolimpijskoj školi za mlade osobe s invaliditetom. Sve informacije pratite na EKOTLON - službenoj stranici utrke ili putem društvenih mreža.
Organizatori Ekotlona su 24sata i missZDRAVA, a suorganizatori DŠR Aktivan život, Triatlon klub Split i Maraton klub Marjan. Ponosni partneri projekta su Konzum, INA, OTP banka, JYSK, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, TZ Splitsko-dalmatinske županije, Decathlon i Stega tisak.