To je to što me zanima!

'Još uvijek spavamo na rate, stan smo čak dvaput obnavljali'

Stanari u centru Zagreba samo skelu pred zgradom koja štiti od daljnjeg urušavanja plaćaju 18.000 kuna mjesečno. Ne mogu čekati organiziranu obnovu pa će se u sanaciju upustiti sami i to o svom trošku
Vidi originalni članak

Već godinu dana spavamo na rate. Svaki put kad pod prozorom prođe tramvaj, budimo se i pitamo se je li opet potres, rekao je Tomislav Tomašević koji živi u zgradi u Ilici 33.

Pogledajte video: Godina dana od zagrebačkog potresa

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Za vrijeme potresa u stanu u kojemu je zaštićeni najmoprimac, bio je kao i obično sa suprugom, troje odrasle djece te majkom i bratom. Na njegovog je sin palo staklo i razrezalo ga, na kćer su pale cigle i žbuka, a supruga je ozlijedila koljeno. Naime, srušili su se zabatni zid i strop. 

- Vrlo kratko smo otišli živjeti kod ženinih roditelja, a onda smo se vratili jer smo o svom trošku renovirali stan. Uložili smo 30.000 kuna. A onda je došao petrinjski potres i bili smo opet na početku. No, i nakon toga smo renovirali stan. Sve smo uzeli u svoje ruke jer u obnovu od strane države ne vjerujemo - rekao je Tomislav.

Tražio je kaže od Ministarstva subvencionirani stan, ali su ga odbili kao zaštićenog stanara. Tomislavova obitelj nema kamo. 

U istoj zgradi živi i Ivana Rakamarić (37). Kada je nakon potresa nestao cijeli jedan zid zgrade, uredila je kutak za ispijanje kavice s pogledom na grad. Htjela je poslati poruku kako nije sve tako sivo. No, odavno već tamo ne pije kavu. Petrinjski potres ju je doslovno iselio iz stana i morala je u podstanare. 

- Prije 15 godina smo preuredili krovište i to nas je spasilo da ne poginemo - rekla je Ivana. Ali onda je došao i petrinjski potres, a zgrada to jednostavno nije mogla izdržati. 

Zagrebačka obitelj Rakamarić je 22. ožujka prošle godine, kao i brojne druge u Zagrebu, doživjela noćnu moru i malo poslije šest ujutro istraumatizirani su svi trčali van iz zgrade spašavajući živu glavu.
Roditelji su odmah nakon toga otišli živjeti u vikendicu, a Ivana, sestra i pas su se nakon dva mjeseca vratili u svoju zgradu i svoj stan u potkrovlju na četvrtom katu. Tada im je oštećen krov, koji je bio pun rupa, a ostaci dimnjaka urušili su se u njihov hodnik i dnevnu sobu. Od šest dimnjaka na zgradi, ostao je samo jedan. Zidovi u stanu bili su napukli, a vanjski zabatni zid s dvorišne strane srušio se.

Danas, godinu dana nakon potresa u Zagrebu, Ivana nema nade da će uskoro vratiti u svoj stan. A što očekuje od obnove? "Ništa", kaže kratko i razočarano.

- Institucije ne funkcioniraju. Primjerice,  u Gradskom komunalnom rekli su nam da možemo sami podnijeti prijavu za povrat sredstava ili da će oni to učiniti za nas, ali da moramo platiti 3000 kuna. Bila sam u šoku vidjevši da nam to žele naplatiti. Osim toga, nakon što smo sami predali prijavu, ništa nisu poduzimali. Ne očekujem da će se išta pokrenuti - ogorčena je Ivana. Dodala je da bi ima najviše pomoglo kad bi postojao bilo kakav projekt obnove. Ovako, kaže, zgrada će podići kredit od 300.000 kuna i sama sve obnoviti, ali pojma nemaju hoće li sve napraviti kako treba. 
- Toliko je apsurda u cijeloj priči. Trenutno plaćamo skelu 18.000 kuna mjesečno kako ne bi došlo do dodatnog urušavanja. Plaćat ćemo je dok ne prikupimo svu dokumentaciju za obnovu, a to ide sporo. Da bar država pokrije troškove konzervatora bez kojih ne možemo ništa raditi. Ali ni to nije moguće - kaže Ivana. 

Idi na 24sata

Komentari 14

  • Markzg 24.03.2021.

    Zanimljivi su ljudi poput Tomislava koji cijeli život žive u besplatnom stanu i to u centru grada i onda još očekuju da im država sve obnavlja jer, citiram, to nam je jedini dom i drugog nemamo. Vidi molim te, meni je jedini dom bio podstanarski stan 20 godina s plaćom kakvu ima i Tomislav, a onda sam ipak na kraju uz kredit kupio stan! I meni je podstanarski stan bio jedini dom pa nisam moljakao državu da mi ga plaća isto kao i sada što dajem pola plaće za kredit. Sorry stari ali ja nemam ni malo sažaljenja, radiš 30 godina gdje radiš, sve si dobio, za razliku od većine, badave i stalno kukaš li ga kukaš.

  • TomaŠević 24.03.2021.

    "Sit gladnom ne vjeruje" poslovica je koja fakat dobro objašnjava stari hrvatski sindrom jala i guranja nosa u svačije dupe. Čitam ove komentare pa evo da odgovorim pojedincima. Kada slupaš automobil svojom krivicom, popravak i sve ostale troškove sam snosiš, no kada te netko opizdekne i nisi kriv, naravno, taj koji te zveknuo snosi troškove, a ne ti. Isto je i s potresom. Pa nismo mi potres izazvali, niti je naša krivica što se on dogodio. Grad je imao osigurana sredstva za ovakove izvanredne događaje, ali trebalo je kupiti tenkić, izgraditi 20 fontana, kupiti bijelo...

  • beiv 23.03.2021.

    U ovako trošnoj zgradi ne bih htio stanovati niti tamo gdje uopće nema potresa!

Komentiraj...
Vidi sve komentare