Čini se da je druga polovica prošlog stoljeća bila 'plodna' za Jugoslavene koji su radili i živjeli na području Dubrovnika. U doba kada se na tom području ljetovalo intenzivno kao i danas, dogodile su se mnoge romanse između domaćih stanovnika i stranaca, a neke su za rezultat imale i djecu. Međutim, u doba bez društvenih mreža i mobitela, nije bilo tako lako ostati u kontaktu, gubile su se adrese, a prekinuti kontakt je bilo puno lakše nego danas. Nije rijetkost da se kontakt izgubio i zbog rata. No djeca iz tih romansi su danas odrasla, imamo društvene mreže i masovne medije, pa traže svoje očeve koji su 'galebarili' 70-ih.
Nakon što smo pomogli Nizozemcu Stefanu Bowersu pronaći biološkog oca, kojeg je njegova majka upoznala preko ljeta na odmoru u Dubrovniku, javio se još jedan stranac. Britanac Lee Robinson traži svog oca nakon 53 godine. Javio se Paulu Bradburyju s portala Total News Croatia i zatražio našu pomoć. Upit prenosimo u cijelosti.
Zdravo Paul,
Vidio sam tvoj tekst o Nizozemcu Stefanu Bowersu koji pokazuje koliko su stvari moguće. Ne očekujem da ćete mi ti ili Laura direktno pomoći, htio sam pitati možete li me uputiti u pravom smjeru kako bih pronašao oca nakon 53 godine?
Ukratko, moja mama je bila u vezi s Jugoslavenom iz Dubrovnika. Slali su si razglednice 1970 - ih koje sam pronašao među maminim stvarima nakon što je ona nedavno iznenada preminula i odnijela priču sa sobom u grob.
Raspitao sam se kod obitelji i prijatelja, nitko nije znao za tu vezu.
Imam njegovu fotografiju u boji, razna pisma i razglednice.
Dao joj je dvije adrese koje i dan danas postoje. Znam da mora postojati netko tko je i danas živ i ima odgovore na moja pitanja, makar ti odgovori bili tužni. Zovem se Lee Robinson i živim u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rođen sam u Stockportu, ali kad sam imao šest mjeseci, mama nas je preselila u Ipswich u Suffolku. Znam da su tad još uvijek bili u vezi na daljinu. DNK test potvrđuje da mi je otac s područja Hrvatske i pokušavam ga pronaći preko Facebook grupa. Ide mi jako sporo i nisam siguran da išta uspijevam. Imam dvije adrese s kojih je slao pisma, za jednu sam saznao da je u selu Dunave pored Konavala. Stranica My heritage preko koje sam radio DNK test potvrđuje da sam povezan s nekime tko se preziva Arbanas ili Arbanasian preko šukundjeda i šukunbake.
Njegovi inicijali su MK i razni ljudi preko Facebooka su mi rekli da se možda zove Milo, Miko ili Miho. Netko je spomenuo i ime Miho Kutašić. Sudeći po fotografiji, imamo slične crte lica, oblik usta, nosa, veličinu ušiju. Potpuno prihvaćam mogućnost da podsvjesno umišljam sličnosti jer želim da je to dio slagalice.
Nadam se da vam ne smeta što sam vas kontaktirao. Za Stefana je priča završila jako sretno i nadam se da ćete me moći barem uputiti u pravom smjeru.
Sve najbolje, Lee.
Naravno da ćemo pomoći ako ikako možemo pa evo svih detalja na jednom mjestu. Muškarac sa slike ima inicijale MK, prema rezultatima DNK testa kojeg je Lee napravio, radi se o Hrvatu.
Jedna od adresa s koje je slao pisma svojoj djevojci u Ujedinjeno Kraljevstvo je iz sela Dunave pored Konavala koje je tijekom rata spaljeno, no ponovno je obnovljeno i tamo sad živi 155 Hrvata, prema zadnjem popisu. Ovaj muškarac je rodbinski povezan i s obitelji Arbanas, što nije rijetko prezime za područje Dubrovnika.
Ako ga prepoznajete ili mislite da imate bilo kakav trag, molimo da se javite na paul@total-croatia-news.com s naslovom “Dubrovnik waiter” ili redakciji 24sata. Nazovite nas na telefon 01/ 24 24 242 ili svoje materijale šaljite MMS-om na broj 099/224-2424. Isti broj koristimo i za Viber i WhatsApp poruke. Uz to možete nam se javiti na mail reporter@24sata.hr, preko www.facebook.com/24sata, putem Twittera na @24sata_HR ili putem aplikacije na stranici https://www.24sata.hr.