To je to što me zanima!

Jergovićev 'Rat': Roman u kojem se rat pretvara u mahnito radikalni subjekt pripovijedanja

Uz ‘Rat’ Miljenka Jergovića, u finalu nagrade Fric su i ‘Sezona berbe’ Magdalene Blažević, ‘Oda radosti’ Tanje Radović, Novakov ‘Slučaj vlastite pogibelje’, Tomaševa ‘Knjiga za Maju’ te Tomićeva ‘Nada’
Vidi originalni članak

Jergovićev “Rat” fantastično je biće koje se izražava eksplozijom. Od tuda jezik fragmenta i ekstremne poetske okrutnosti priča kao niza šrapnela. Taj rat kao ultimativni pripovjedač našeg svijeta ujedno je i dijete koje ne razumije svoju razornu moć, koje se do ludila bezočno igra ljudskim materijalima i koje, ivšićevski (u maniri Kralja Gordogana), ne shvaća da razaranjem ljudi kao svojih igračaka razara i samoga sebe.

Miljenko Jergović napisao je avangardističku antibajku, roman o tome kako svaka tradicionalna bajka ima u sebi moment psihotičnog ludila, proboj ekstremnog nasilja naše kolektivne i individualne psihe, a što smo dublje u 21. stoljeću, to više psihoza postaje zajednički jezik Morije. U stalnom dijalogu s Kafkom i Harmsom, ali i s hispanoameričkom tradicijom magičnog realizma te s Andrićevom “Prokletom avlijom”, Jergović ovim romanom opsade ili svijeta kao ratnog zatvora uspijeva rat pretvoriti u mahnito radikalni subjekt pripovijedanja. Time počinjemo razumjeti ne samo ono što je u ratu nedvojbeno destruktivno, nego i ono što u fragmentu teksta nazvanom “Slobodan” pokreće bolesnog mladića da izađe na otvoreno polje, na mjesto granatiranja, gdje se osjeća dijelom vatrometa koji je veći i razorniji i ljepši od svega što može sa sobom donijeti sigurnost bunkera. Rat je, naime, jednako tako izraz svijeta, kao što je to i pažljivo sklopljen Eiffelov most.

Zato i uživamo u unutrašnjosti Jergovićeva “Rata”: svaka je rečenica poetski događaj koji izlazi pred katastrofu da je pogleda ravno u oči i, unatoč eksploziji koja zaglušuje i zasljepljuje, pronađe kontrapunkte stradanja. U obilju domaće faktografske i dokumentarističke proze, koja se stalno urušava u poznati kauč trivije, Jergović slika istinite fantazme, bolno ljekovite halucinacije, u kojima se obnavlja motor naše evolucije: jezik i mašta Svijeta.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • lopov iz hdz 14.12.2024.

    Biti bosanac i pametovati nije lako jer je poznato da je bosanski mozak skup malo ga je

  • eva60 14.12.2024.

    Upravo se spremam da pročitam njegov roman RAT, sa sigurnošću da je jasan, direktan, objektivan i poučan

  • eva60 14.12.2024.

    Upravo sam pročitala članak Miljenka Jergovića pod nazivom Petak četrnaesti, kako stalno čitam njegove kolumne čini mi se da je ova posebna i poučna i toliko jasna

Komentiraj...
Vidi sve komentare